9. märts 1997 kell 22:00

Rikastumise retsept

Satex-Auto AS oli üks neist ettenägelikest, kes end aegsasti valuutariskide vastu kindlustas ja sellega miljoneid võitis.

USA dollari tugevnemist ette nähes sõlmis Satex-Auto möödunud aastal Ühispangaga forward-tehingu 130 Hyundai ostmiseks. Dollari kursi tõusuga võitis firma kolme kuuga 1,5 miljonit krooni

Tarmo Noot on Äripäevale öelnud, et pärast kõrvetavaid kogemusi tegevuse algusaastatel on tema juhitav ettevõte alates 1994. aastast kasutanudki autode ostmisel forward-tehingut. Nooda sõnul kavatsetakse edaspidi riski vältimiseks autosid DEMi eest ostma hakata.

Edukaid valuutariski maandajaid leidub teisteski ettevõtetes. Nii võitis ka AS Kalev möödunud aastal ligi 5 miljonit krooni, sõlmides fikseeritud maksegraafiku, ostuhindade ja valuutakursiga tooraine varumislepingu. Õppust võttis AS Põlva Piim, kes 1996. a kursimuutustest tingitult miljoniga vastu pükse sai, tänavu aga tänu forward-tehingule pea sama suure summa oma teenistuseks arvata võib.

Õnnelike riskimaandajate kõrval eksisteerib ka neid, kel on oma ettenägematuse tõttu põhjust dollari tõusu maapõhja kiruda. Nii kaotas Kreenholmi Valduse AS möödunud aastal 3,6 miljonit krooni, Kunda Nordic-Tsemendile tõi paari aasta vanune pikaajaline dollarilaen kahju 17 miljonit. Mitmed arvutifirmad, kes elektroonikat peamiselt dollari eest sisse ostavad on sunnitud oma kaupade hindu 3--4% tõstma, põhjendades oma tegevust samuti dollari kallinemisega teiste valuutade suhtes.

Hetkel kuum