10. märts 1997 kell 22:00

Siseturismi hetkeseis: Võru

- turisti poolt kulutatav summa päevas: ca- 200 kr

- turisti kulutuste arenguruum: üle 1000 kr

- raha kulutamise võimalused: toit, majutus, hasartmängud, ööklubid, Wälla baasis slaalom, suveniirid, täispuidust mööbel, Viive Kuksi graafika, antiigiäri

- võimalik turismialane investeering puhkemajandusse: randade väljaehitamine, hotell

Võrru satuvad spordihuvilised ja transiitturistid. Kalamehed külastavad järvi, talvel oleme traditsiooniline suusapiirkond. Wällal on välja ehitatud spordikompleks, mis võiks huvitada välisturisti. Isegi suusahüppeid saab proovida. Hinnaskaala peaks olema magnetiks, ehkki võimaluste poolest oleme Soome ja Rootsiga võrreldes arvatavasti poole peal. Tugev sõel on Otepää.

Kui õhtud võib veeta kasiinos või ööklubis, siis tõelist puudust tunneme korralikust hotellist. Tegutseb vaid hotell Hermes ja linnast väljas Kubija hotell. Tean, et taluturismiga tegelevatel peredel on aasta tihedalt planeeritud, mis näitab, et välisturist on piirkonnast huvitatud. Viimase aasta jooksul on söögikohtade olukord tunduvalt paranenud. Need on üle kümne, uusim pubi Õlle 17. Välismaalased kiidavad Katariina Pizzat. Suurema seltskonna puhul tuleb toitlustamine siiski ette tellida.

Võru tulevikku näen suvistes kultuuriüritustes ja randades, ka teenuste pakkumise paranemises. Võrukeelsete teeviitade projektiga püüame toetada oma identiteeti keele kaudu. See peaks mõjutama ka siseturisti.

- turisti kulutatav summa päevas: ca- 500 kr

- turisti kulutuste arenguruum: vähemalt 1000 kr

- raha kulutamise võimalused: toit, majutus, suveniirid (sh Võru panoraampildiga kruus ja seinataldrik), kaardid Võru-teemalised bro?üürid, antiigiäri

- võimalik turismialane investeering: heal tasemel majutus- ja toitlustuskompleks

Praegu peaks Võru piirkond huvitama eelkõige eestlast, kes tahab õppida mäestlaskumist ja lumelauaga sõitmist. Kütioru puhkekeskus pakub erinevaid murdmaa- ja suusaõppepakette. Nii Kütiorus kui Kubijal saab tellida mootorsaaniretki. Välismaalased, eelkõige soomlased käivad Võru kandis jahil. Praegu on just ilvese- ja hundihooaeg. Valmistame turgu ette lätlastele ja venelastele, kuid see on algusjärgus.

Majutuskohtadest on linnas uuem äsja remonditud Hermese külalistemaja. Ka Kubija hotelli uuendatakse järjepidevalt. Turismitalud tegutsevad ka talvel, nädalalõpud on välja üüritud. Söögikohtade valikut ja taset hindan heaks: on kaks restorani ja pubi, hulk baare ja kohvikuid. Noorte seas on tuntud äsja avatud Rannabaar.

Võru kui turismipiirkonna tulevikku näen eelkõige loodusturismi arendamises, mis on suunatud individuaalturistile, peredele. Saame näidata erinevaid kultuure: setu kultuur on ju väga omapärane. Suvised kultuurisündmused toovad alati rahvast.

Hetkel kuum