26. märts 1997 kell 22:00

Grafoprojektorite turg pole välja kujunenud

Eelmise aasta viimases kvartalis müüdi kõige enam 3Mi esitlusseadmeid. 3Mi grafoprojektorite suurim müüja on AS Infotark, kes 1996. aasta kolme viimase kuu jooksul müüs 103 grafoprojektorit 81 firmale. Infotarga tehnikadirektori Tõnu Toomi sõnul aitas aastalõpu tavapärasele müügiedule kaasa oktoobris ja novembris toimunud müügikampaania.

Ka 3M Eesti esinduse müügiesindaja Martin Lall peab kaubamärgi edu põhjuseks eelkõige head müügitööd ning investeeringuid müügivõrgu arendamisse, samuti laia tootevalikut, hilisemat tehnilist toetust ning aastate jooksul kujunenud nimetuntust. Aasta tagasi Ariko MG poolt korraldatud projektsiooniaparaatide turuuuring näitas, et 3M on grafoprojektoritest tuntuim.

Müüjate hinnangul on Tallinna firmade nõudmised esitlusseadmetele muutunud viimasel ajal kõrgemaks. Paljud müügifirmad, kes korraldavad esitlusi, on grafoprojektorite müügis jõudnud teisele ringile. Varasemast rohkem ostetakse suurema jõudlusega projektoreid, millega saab kvaliteetset pilti näidata ka valgemas ruumis.

Lõuna-Eestis ostetakse siiski kõige enam lihtsaid ja ka kaasaskantavaid grafoprojektoreid. ASi Odamus tegevdirektori Sergei Predko sõnul oli möödunud aasta viimane kvartal tavapärasest vaiksem -- elavam ostmisperiood jäi augustisse-septembrisse.

Juuresolevasse tabelisse ei ole jõudnud mitmed grafoprojektorite kaubamärgid. Mediumit müüv MAJ ja Mammuti Kontoritarbed oma numbreid ei ütle. Firma MAJ juhi Margus Sootsil ei ole aega mineviku peale mõelda ja möödunud aasta lõpu edukust või edutust kommenteerida.

Mammuti Kontoritarvete juht Andre Legu? peab numbrite enda teada jätmist ja oma koha varjamist turul ärinõksuks. Tema sõnul Mammuti Kontoritarvete AS alles võitleb oma koha eest turul ning kui positsioon on kätte võidetud, siis näevad kõik seda niigi.

Oma positsiooni peab muutuvaks ka Durable esitlusseadmeid müüv Maksibüroo, kes kavatseb lähitulevikus teha muudatusi hinnapoliitikas ja leida uus koht grafoprojektoreid müüvate firmade seas.

Mitut kaubamärki müüv Datel aga ei leinud mitme nädala jooksul aega, et müüdud seadmeid kokku lugeda. ÄP

Hetkel kuum