16. aprill 1997 kell 22:00

Venelaste ärkav majanduslik eneseteadvus

Vene ?okolaad, leib ja vorst, rääkimata viinast, ei jää millegi poolest alla importtoodetele, kinnitas president. «Ostes kodumaiseid tooteid, aitame oma riiki, oma majandust, iseennast. See on omamoodi patriotism,» väitis ta.

Pangem tähele, et kodumaiste toodete eelistamise üleskutse järgnes otsusele, et kõrged võimukandjad peavad loobuma välismaistest ametiautodest ja kasutama sel otstarbel kodumaiseid autosid.

President tunnistas, et Venemaal on traditsioonilisi kvaliteettooteid ja konkurentsivõimelised tööstusharud, nagu relva- ja kosmosetööstus, kuid arenguruumi on palju.

Ametliku statistika kohaselt on esimeses kvartalis esimest korda pärast 1991. a märgata rahvamajanduse kogutoodangu (RKT) kasvu -- see suurenes 1996. a esimese kolme kuuga võrreldes 0,2%. Teise positiivse joonena kasvas märtsis tööstustoodang 0,4% ja inflatsioon alanes aastaarvestuses 16,7 protsendile.

Viimase aastakümne Vene majanduse suur langus on nüüdseks lõppenud, kuulutas riikliku statistikakomitee esimees Juri Jurkov.

Osa ökonomiste seab statistikakomitee arvud siiski kahtluse alla, väites, et see on tingitud uuele arvestussüsteemile üleminekust. Muu hulgas on seal raskesti arvestatava varimajanduse osakaal suurenenud 20 protsendilt 23-le RKTs.

Kuid Venemaa valitsuse majandusnõunik professor Richard Layard on kindel, et tänavune majanduskasv tuleb 2% ja jätkub järgmise kümne aasta jooksul 5% aastas. Venemaa tänavust majanduskasvu ennustas teatavasti ka Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupanga (EBRD) äsjasel aastakoosolekul panga asepresident Ronald Freeman.

Äsja Moskvat külastanud maailmapanga juhatuse esimees James Wolfensohn teatas, et pank on lähema kahe aasta jooksul valmis Venemaale laenama ligi 83 miljardit Eesti krooni. See raha oleks mõeldud palga- ja pensionivõlgnevuste katmiseks ning tervishoiu-, põllumajandus- ja haridusinvesteeringuteks.

Sel nädalal otsutas Venemaale laenu anda ka EBRD. 28,5 miljonit dollarit on mõeldud Venemaa välisinvesteeringute soodustamiseks ja kapitaliturgude arendamiseks.

Peaministri esimene asetäitja Anatoli T?ubais ütles teisipäeval, et Venemaa teeb peatselt rahvusvahelisel kapitaliturul uue euroobligatsioonilaenu.

Seni on Venemaa teinud kaks edukat obligatsioonilaenu: mullu novembris miljardi dollari suuruse ja eelmisel kuul kahe miljardi Saksa marga suuruse laenu. DI

Hetkel kuum