29. mai 1997 kell 22:00

Tüli riigi kulla pärast

Saksa liidupanga teravalt sõnastatud avaldus on täielikus konfrontatsioonis kantsler Helmut Kohli valitsuse kursiga. Tekkinud kriisi tagajärjel on Saksa mark hakanud finantsturgudel tugevasti kõikuma USA dollari ja Briti naela suhtes. Samuti süvenevad kahtlused tulevase rahaliidu õigeaegse loomise suhtes.

Kantsler Helmut Kohl on rahandusminister Theo Waigeli ja teiste koalitsiooniliidrite toetusel vastanud liidupanga avaldusele omapoolse avaldusega, kus ta kinnitab, et Saksa koalitsioonivalitsus, kellel on parlamendi enamuse toetus, kavatseb teha liidupanga seaduses parandused, mis võimaldaks sel aastal müüa osa Saksa panga kullavarudest. See aitaks Saksamaal täita Maastrichti lepingus ettenähtud rahaliitu pääsemise nõuded ehk alandada eelarvepuudujäägi alla 3% sisemajanduse kogutoodangust (SKT) ja välisvõla alla 60% SKTst. Saksamaa selle aasta eelarvepuudujääk on 3,8% SKTst ja ilma kullamüügist saadava 20 miljardi margata on tal raske kui mitte võimatu nõuet täita.

Liidupank ei saa takistada valitsusel pangaseaduse muutmist. Kuid analüütikute sõnul saab keskpank keelduda kullamüügist saadava tulu Bonnile ülekandmisest selle kalendriaasta jooksul, kuna ta on juba täitnud kõik selle aasta tulude eelarvesse kandmise kohustused.

Pärast erakordselt pikaks veninud liidupanga kesknõukogu koosolekut väitis liidupank, et Waigeli kavandatud kullamüüki «võib käsitleda rünnakuna liidupanga sõltumatuse vastu». Pank deklareerib, et see plaan läheb vastuollu tulevase Euroopa keskpanga reeglitega ja õõnestab Euroopa ühisraha usaldusväärsust ja stabiilsust. Liidupank tuletab valitsusele meelde, et nad mõlemad on korduvalt rõhutanud: rahaliidu tingimused tuleb täita usaldusväärselt, et EMU rajataks kindlale alusele.

Valitsus on vastuseks öelnud, et kullamüük ei vähenda mingil määral panga sõltumatust ning et müük toimub konservatiivsel ja üliettevaatlikul moel.

Saksa liidupanga avaldus tehti pärast pingelist päeva finantsturgudel. Liidupank oli sunnitud ümber lükkama kuuldused, nagu astuks liidupanga president Hans Tietmeyer tagasi.

Analüütikud hoiatavad, et Saksa valitsuse kullamüügiplaan on üliohtlik mäng, mis võib määrida Saksamaa reputatsiooni. FT-REUTER-ÄP

Hetkel kuum