15. juuni 1997 kell 22:00

Milline toode on eestimaine?

Nagu siin elus on kõik suhteline, nii on ka see. Minu jaoks, kui pidada silmas lihatööstust ja lihatoodangu valdkonda, on muidugi sada protsenti eestimaine see, mis on eestimaisest toorainest, Eestimaal kasvatatud seast või veisest, valmistatud. Kuigi pakkematerjal võib olla mujalt ja tavaliselt ongi, sest Eestimaal ei valmistatagi seda pakkematerjali.

On veel ka mingisugused muud võimalused, näiteks kasvõi see, et osa toorainest on välismaine, osa eestimaine, töö on eestimaine. Kui nüüd see suurem osa on ikkagi eestimaalase töö, siis minu jaoks on ka see eestimaine.

Kui mul oleks ikka võimalus valida, kas ma ostaks mõnes teises riigis valmistatud toodet või Eestimaal kasvõi võõrast toorainest valmistatud toodet, siis ma loomulikult eelistaks ikka enda oma. Kui see kannatab võrdluse välja. Kui hind on soodne ja kvaliteet on soodne.

Ja mina olen ikka pidevalt olnud seda usku, et eestimaalased peaksid ikka eestimaisest võimalikult rohkem huvitatud olema. Sellepärast, et kõik peaksid ju sellest aru saama, et iga asi, mis me ostame väljastpoolt sisse, tegelikult vähendab meie inimeste toidulauda. Sellega me vähendame pidevalt oma ?ansse.

Minu arvates peaks eestimaalased küll teraselt seda jälgima , et siiski üritada osta eestimaist toodangut. Kui mina näiteks ostan kasvõi ehitusmaterjali ja ostan just Eestis toodetut, siis selle eest saab mõni tööline raha, millest ta ostab võib-olla Rakvere lihakombinaadi kaupa. Ja nii see ahel järjest läheb. Kui me niiviisi üksteist toetame, siis ma usun, et elame ära.

See on ikka emotsio-naalselt kuidagi südamelähedane, kui toode on Eestimaal toodetud. Laeva meierei jogurteid teeb küll Valio, aga ta on ikkagi Eestis toodetud ja Eestimaa lehmalt on see piim kätte saadud. Nii, et võib-olla see on see kriteerium, et ta on eestimaine.

Eestimaalasele on emotsionaalne side Eesti tootega tähtsam, kui see, et mis see mark nüüd on. Kui sa ütled Baltika, hüüavad kõik hurraa, see on Eestimaa toodang. Ja vastupidi, kui ütled kokakoola, siis keegi ei kujuta ette, et tegelikult on see ju siin lõplikult valmis tehtud ja pudelitesse villitud.

Ilmselt oleneb see tootest. Kui suur osa toote omahinnas on materjalil, kui suur osa on tööl. Sellest oleneb, kuivõrd eestimaine ta on. Mõningate toodete puhul on materjal suurema, mõne puhul väiksema osatähtsusega. Õmblustööstuse puhul on peaaegu alati tegu välismaise materjaliga, isegi, kui on oma toodang. Ikkagi võib teda eestimaiseks tooteks pidada.

Võib-olla mõni teine tööstus saab teistsuguse näite tuua, aga õmblustööstuses teeb töö sellest tootest eestimaise. Teisiti ei saa olla, muidu lihtsalt kodumaist õmblustööstust ei olegi. Kangaid siin ju eriti ei tehta.

Hetkel kuum