19. juuni 1997 kell 22:00

Peaministri kaks kohtumist

11.00. Peaministri kabineti vastas asuvasse kuldsesse tuppa sisenevad Eesti tööstuse ja tööandjate keskliidu esindajad eesotsas Ülo Pärnitsa ja Viljar Veskiväljaga ja keskliidu presidendi Ants Pilvinguga. Viimane konstateerib algatuseks, et Eesti riigil on määratlemata tööstuse- ja majanduspoliitika põhisuunad ning lubab, et nad panevad need kirja.

Mart Siimannil ja tema nõunikel pole midagi selle vastu. Üks selline dokument, mille tööstuse ja tööandjate keskliit andis 1995. a peaminister Tiit Vähile, lebab tänini rahulikult peaministri nõuniku Heido Vitsuri lauasahtlis.

Ülo Pärnits räägib maareformi kiirendamisest. Pärnitsa lihtsustatud maa erastamist peaminister ei toeta.

Peaminister istub parem jalg üle põlve ja mängib laua all kinganinaga. Vanad võlad ja viivised kustutada, EVPde kasutamist pikendada, võimaldada põhivara ümberhindlust jne jne.

Uudisteagentuur BNS peab kohtumist kajastavast pikast pressiteatest avaldamist väärivaks vaid ühte kõrvalosakest -- see räägib töösturite soovist saada riigitelevisioonis reklaami poole hinnaga.

Kui otsustamine oleks Vitsuri käes, siis erastatud ettevõtete vanad võlad ja viivised ta ilmselt kustutaks. Peaministri teine nõunik Ardo Hansson on sellise mõtteviisi kategooriline vastane.

Pärnits tahtiski teada, kas Hanssoni ja Vitsuri mõtteviis on lähedasem kui ekspeaminister Tiit Vähi nõuniku Hardo Pajula ja Vitsuri oma, aga vastuse katkestas peaministri sisenemine.

Suurettevõtete assotsiatsiooni liikmed, kellega peaminister kohtub õhtul kell viis, ei soovigi kurta ja maksusoodustusi norida.

Üritust juhib ASi Norma nõukogu esimees Jüri Käo, kes esmalt selgitab, et suurettevõtete assotsiatsioon pole organisatsioon, vaid on klubiline ühendus, kes vahel oma arvamust avaldab.

Peaministriga soovivad nad rääkida valitsuse kavast vabastada ettevõtte investeeringud regiooniti tulumaksust. Assotsiatsiooni liikmed seda ideed ei toeta. Üks sädelev vastuargument teise järel, ruum on teravmeelseid pärleid täis. On näha, et püütakse luua sõbralikku kontakti.

Tulumaksuvabastus regiooniti loob selged võimalused maksupettusteks, ega hoonete pärast ei hakka keegi investeerima, leiab Käo.

Pakterminali juhatuse esimees Aadu Luukas lisab, et investeeringute soodustamise kava on väga kunstlik. Maksusoodustus on ettevõtjale, kes kavatseb investeerida, tähtsuselt alles teises kümnes, määravaks on ikkagi infrastruktuuri ja töötajaskonna olemasolu, lisab ta.

Kogu kohtumise vältel kasutab Käo taktikat stiilis, me oleme natuke rumalad, kuna ei ole jõudnud end asjaga päris kurssi viia, aga öelge teie, kuidas asi on.

Rõõmuhõisetega ei tervitata ka Euroopa Liitu. Peaministri küsimusele, miks ettevõtjad ei ole Euroopa Liiduga liitumise pooldajad, kõlab vastus -- bürokraatia, nõudmised, ettekirjutised.

Tagasiteel möödub peaminister uksest, millel on silt: Maarika Saarna-Siimann, Eesti Gaasi pressiesindaja. Tuba oli tühi juba siis, kui kohtumine suurettevõtjatega algas. Peaministri tööpäev kestab edasi.

Hetkel kuum