Leedu katkestas alates 1. juulist elektrimüügi Valgevenele, sest Valgevene ei soostunud kilovatt-tunni uue hinnaga, milleks Leedu pakkus 28 senti. Seni on Leedu Valgevenele müünud 3 mld kilovatt-tundi elektrit aastas.
Katkenud on ka Leedu elektritarned Lätile ja Kaliningradi oblastile.
Ignalina tuumajaama võimsus on kahanenud ühele neljandikule, mille tulemusena elektri praegune omahind on kõrgem kui elektrimüügist saadav tulu.
Leedus moodustas elektrieksport seni rohkem kui 840 mln krooni aastas ja seda on raske korvata. Oodata on elektrienergia kallinemist.
Olukorra parandamiseks plaanib Leedu elektritarnete taasalustamist Kaliningradile ja peab läbirääkimisi elektri ekspordi üle läände. Kõnelused käivad USA ja Briti energiaettevõtetega, kellelt loodetakse abi kõrgepingeliinide rajamisel läbi Poola.
Leedu valitsus ei kavatse projektide rahastamises osaleda, kuid on nõus garanteerima elektritarned kindla hinnataseme juures. ELTA-ETA
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.