29. juuli 1997 kell 22:00

Advokaadid vaidlustavad Kiviteri erastamiskuulutuse

Erastamisagentuur kuulutas 7. mail ajakirjanduse kaudu välja RASi Kiviter saja protsendi aktsiate teise erastamiskonkursi. Pakkumuste esitamise lõpptähtaega polnud selles teates märgitud.

Pakkumuste esitamise lõpptähtaja puudumine oli peamine, mis ajendas Hallmäge ja Ploomi kohtule kaebust esitama. Nad palusid halduskohtul tunnistada erastamiskonkursi lõpptähtaja puudumine seadusevastaseks.

Hallmägi põhjendas seda sellega, et kuulutuse kohaselt võinuks pakkumusi Kiviteri aktsiate ostuks esitada lõpmata kaua, kuid ühel päeval, kui saabub erastajatele sobiv pakkumus, pannakse luuk piltlikult öeldes kinni. «See on ostjate üle irvitamine, pangagarantii muretsemine on midagi muud kui kaheksarealise kaebuse kirjutamine,» sõnas Hallmägi.

Avaldatud erastamistingimustes oli kirjas, et pakkumuste hindamisel arvestab erastamisagentuur muu hulgas ostu hinda. «See ei ole mitte juriidiline purelemine, aga kuulutus peab olema üldinimlikult arusaadav, selle mõistmiseks ei peaks tellima juriidilist ekspertiisi,» kommenteeris Hallmägi.

Erastamisagentuuri teates märgiti, et agentuuril on õigus tunnistada sobivaks ka mitte kõige kõrgema ostuhinnaga pakkumus, samuti on neil õigus igal ajal pakkumusi tagasi lükata. «Pärast seda, kui olen teada saanud, et muu hulgas arvestatakse ka ostu hinda, ei loodagi ma, et see on kõige tähtsam,» jätkas Hallmägi. «Küsimus ei tohiks olla mitte sobivaks, vaid paremaks tunnistamises.»

Tallinna halduskohus leidis, et ajakirjanduses avaldatud erastamisagentuuri konkursikuulutus ei kuulu halduskohtus läbivaatamisele, mille peale Hallmägi ja Ploom esitasid erikaebuse ringkonnakohtule.

Vandeadvokaadid, kes kinnitavad, et esitasid kohtule kaebuse eraisikutena, olid üllatunud, lugedes sellel nädalal ajakirjandusest erastamisagentuuri teadet -- erastamispakkumuste esitamise lõpptähtaeg on 1. augustil, st reedel. See ajendas neid kirjutama uut kaebust.

«Nüüd tuleb pakkumused teha paari päevaga, kas äkki ilmuski sobiv pakkumus ja luuk tuli ülejäänute eest kiiresti kinni lüüa?» päris Hallmägi.

Erastamisagentuurist eile vastust saada ei õnnestunud. Erastamisagentuuri avalike suhete spetsialisti Silva Männiku sõnul kõik pädevad inimesed sellel nädalal puhkavad. Erastamisagentuuri nõukogu esimees, majandusminister Jaak Leimann ei osanud samuti olukorda kommenteerida.

Hetkel kuum