12. august 1997 kell 22:00

Henn Pärn lubas maksta 32 miljonit

Esmaspäeval ja teisipäeval jätkunud ühisfirma B&E pankrotiprotsessil esitas B&E esindaja Tiina Mitt Tallinna linnakohtule osaühinguga Rail Reefer Exspress Estonia sõlmitud eellepingu, mille kohaselt osaühing on valmis tasuma 32 miljonit krooni ühisfirmale B&E kuuluva objekti eest Meretehase vahetus naabruses. B&E ajutise pankrotihalduri Uno Feldschmidti sõnul on kinnisvarafirmad hinnanud objekti väärtuseks 1,9--6,3 miljonit krooni.

Osaühingu nimel eellepingule alla kirjutanud õliliidu tegevdirektor Henn Pärn on välja andnud samuti käenduse, mille kohaselt Rail Reefer Exspress Estonia on valmis tasuma B&E võla ASile Revorand, kelle avalduse alusel pankrotiprotsess algatati.

Kohus andis B&E ning Revorandi esindajale võimaluse sõlmida lähipäevil kokkulepe, mis kätkeb endas pärast Revorandi esitatud enam kui 3 miljoni krooni suuruse võlanõude tasumist loobumist pankrotiavaldusest. Revorandi esindaja Toomas Moor sõnas, et ta on sellega igati päri. Tiina Mitt ütles, et raha kantakse üle kohe, kui kokkulepe on sõlmitud ja Henn Pärn selle vettpidavuses veendunud.

Tiina Mitt avaldas kohtus mitmel korral kahtlust, et Revorandi tegelik soov pole mitte võlanõude rahuldamine, vaid B&E omandis olev maatükk Tallinna lahe kaldal enda kätte saada. Toomas Moor eitas Revorandi sellelaadset huvi. Moori meelest on B&E lubadused võlg tasuda katteta, sest seda on lubatud teha alles pärast seda, kui vara on aresti alt vabastatud.

Toomas Moor ütles, et talle jääb selgusetuks, millist nõuet ikkagi tahetakse käendada. Sellest lähtuvalt polnud ta nõus B&E esindaja Tiina Miti esialgse ettepanekuga kanda vastav summa linnakohtu deposiitkontole.

B&E peadirektor Viktor Perevalov kinnitas, et ta tunnistab Revorandi poolt Maapanga nõuet B&E vastu 140 000 USA dollari ulatuses, millele lisanduvad intressid ja viivised. B&E esindaja Tiina Mitt andis eile kohtus lubaduse, et OÜ Rail Reefer Exspress Estonia kannab Revorandi pangakontole summa, mis katab kogu nõude ligi 3 miljoni krooni ulatuses.

B&E peadirektor Viktor Perevalov ning tema esindajad Tiina Mitt ja Heli Antikainen seadsid kahtluse alla Revorandi poolt korraldatud kalliskivioksjoni seaduslikkuse. Revorand müüs 30. juunil oksjonil 10 000 krooni eest maha 1200karaadise topaasi, mille B&E oli andnud panka käsipandina laenu tagatiseks. 30. jaanuaril 1996 panga ja B&E vahel sõlmitud kokkuleppest võib järeldada, et pank aktsepteerib topaasi käsipandina, mis katab kogu B&E võlgnevuse pangale ehk 140 000 USA dollarit.

B&E poolt kohtule esitatud dokumentide järgi on tegu kollektsioonikiviga, mille väärtus võib ulatuda 480 000 dollarini ehk ligi 7 miljoni kroonini. Revorandi esindaja Toomas Moor ütles, et topaas müüdi ühele eraisikule, kelle nime ta ei suuda meelde tuletada.

Tiina Mitt lubas esitada tsiviilhagi, seades kahtluse alla topaasi müügi seaduslikkuse.

Hetkel kuum