12. august 1997 kell 22:00

Silmetil üle 100 miljoni eest kohustusi

Jõgi sõnul oli Silmeti aktsiakapital sisuliselt negatiivne juba erastamise eel. Silmeti omanikel oli valida kolme võimaluse vahel, kas vähendada aktsiakapitali, ettevõte likvideerida või algatada pankrotimenetlus, rääkis Jõgi. Kõik ettevõtte laenud on saadud Eesti pankadest.

Üleeile otsustas Silmeti aktsionäride üldkoosolek senise aktsiakapitali maha kanda, sest netovara oli aktsiakapitalist väiksem. Üldkoosoleku otsusega moodustavad omanikud uue aktsiakapitali, kuhu Ephag investeerib 40 miljonit krooni. Valitsus peab otsustama kahe kuu jooksul, kas riik osaleb aktsiakapitali laiendamisel.

Selline lahendus on riigile parim, kommenteeris majandusministeeriumi osakonnajuhataja Kalev Pikaru. Silmetile annab investeering juurde käibekapitali, mis praegu puudu on, selgitas ta. Silmeti selle aasta esimese kuue kuu tegevuskahjum oli 4 miljonit krooni ja vähemalt sama palju on lootusetuid võlgu ettevõttele.

Investeering aktsiakapitali läheb eeskätt vanade võlgade tasumiseks ja tooraine ostmiseks, kinnitas Jõgi.

«Et käivitada tootmine, millega teenida kasumit ja võlad likvideerida,» lisas ta. Jõgi väitel Silmeti võlakoormus viimasel ajal kasvanud ei ole.

Ephagi investeering aktsiakapitali on seotud erastamislepingus võetud kohustusega, selgitas erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet. «Esmaspäev oli viimane aeg otsustada, sest vastasel korral rakendunuks sanktsioonid,» lisas ta.

Üldkoosoleku otsus ei tähenda Kalev Pikaru sõnul sugugi, et riik investeerib Silmeti aktsiakapitali kahe kuu jooksul 21,5 miljonit, mis riigi senise osaluse ettevõttes säilitaks.

Silmeti aktsiakapitali tühistamist arutanud aktsionäride üldkoosolek algas 29. juulil ja katkes riigi esindajate ettepanekul kaks korda. Esmaspäeval otsustas aktsiakapitali tühistamise kasuks valitsus ja andis volituse majandusminister Jaak Leimannile.

Ephag ostis 65 protsenti Silmeti aktsiatest aasta algul 26 miljoni krooni eest ja kohustus investeerima 560 miljonit krooni. Ephagi omanikud on Magnum grupp ja väliseesti ärimees Thomas Waldin.

Hetkel kuum