8. september 1997 kell 22:00

Pankade tulemused ei kõigutanud börsi

Eelmist, käesoleva aasta 36. nädalat võib ilma kõhklusteta pidada finantssektori nädalaks. Kogu turu tähelepanu keerles ümber pankade oodatavate kasumite ja avalikkuse ette toodud põnevate uudiste. Pankadega suutis huviäratavuselt edukalt konkureerida vaid Leks Kindlustus ja mõnevõrra ka Kalev.

Uudiste- ja sündmusterohke nädal, mis mõni aeg tagasi oleks tekitanud turul kindlasti korraliku lainetuse, möödus seekord ilma sügavamaid jälgi jätmata. Turg vaid kõikus veidi ärritatult, ilmutamata soovi kindlas suunas liikuma hakata.

Ühispank avaldas oodatud prognoosi

Pärast pikka investorite ja turuosaliste närvidel mängimist avaldas Ühispank teisipäeval lõpuks ometi uue kasumiprognoosi. Nagu paar päeva varem lubatud, jäi prognoos 300 ja 330 mln kr vahemikku, olles täpsemalt 303,7 mln kr. Turul huviga oodatud seletused kasumi allikate kohta jäid aga ikkagi väga üldiseks ja mitmed turuosalised avaldasid oma kommentaarides umbusku sellise tulemuse saavutamise osas.

Samas ei saa muidugi märkimata jätta, et need samad pangad, kelle maaklerid seletusi väga kriitiliselt kommenteerisid, ei olnud oma prognooside avaldamisel oluliselt avameelsemad kasumi allikate lahtiseletamise koha pealt. Teiste pankade kasuks räägib muidugi fakt, et uued prognoosid pole sugugi niivõrd optimistlikud ja jäävad varasematel perioodidel saavutatuga võrreldes reaalsuse piiridesse. Seda ei saa aga kuidagi öelda Ühispanga uue prognoosi kohta, kes peab nelja järgneva kuuga teenima 190,12 mln kr ehk 47,53 mln kr kuus. See on ainult veidi veidi vähem kui aasta esimese kuue kuuga kokku (60,26 mln kr). Ühispanga aktsia hind jätkas prognoosi avaldamise järgselt 160 kr ümbruses, kuid hakkas turul levinud umbusu õhkkonnas vähehaaval langema ja lõpetas nädala 13,47protsendise langusega 144,5 kroonile.

Investorite teine suur ootus eelmisel nädalal oli pankade augustikuu tulemuste selgumine. Ühtegi suuremat üllatust (kui Ühispanga ca 38 mln kroonine kasum välja arvata) ei tulnud ja turul võttis maad vaikne korrektsioon. Ühispanga puhul vajab turg lisaks muid kinnitusi, et järsk hüpe ettevõtte efektiivsuses pole ajutine nähtus.

Kolmapäeva õhtul raputas turgu teade Hansapanga kavast emiteerida lähitulevikus 7 mln uut aktsiat. Suurem osa emissioonist saadavast rahast on pangal plaanis suunata oma tegevuse arendamisse naaberturgudel. Hansapanga poolt küll ametlikku kinnitust leidmata on liikumas versioonid, mille kohaselt Leedus plaanitakse luua uus pank ja Lätis soovitakse Hansabank-Latvijaga liita kohalik Zemes bank.

Samas kui ülejäänud pankade aktsiate hinnad liikusid pärast kasumite teatamist pigem õrnalt languse suunas, jäi Hansapanga aktsia laienemisplaanide valguses püsima saavutatud tasemele. Nädalaga kaotas aktsia siiski 2,89% ja lõpetas nädala 235 kroonil.

Edukas oli möödunud nädal Tallinna Pangale ja temaga tihedalt seotud Leks Kindlustusele. Need kaks aktsiat hõivasid vastavalt 14,83 ja 9,98 protsendiga eelmise nädala suuremate tõusjate kaks liidripositsiooni.

Tallinna Panga aktsia kerkis nädalataguselt 104,5 kroonilt 120,0 kroonile eelmisel reedel, tõustes neljapäeval isegi 143 kr tasemele. Augustikuu kasum (7,6 mln kr) vastas ootustele ja kiire tõusu põhjustaja ilmselt ei olnud. Ilmselt on Tallinna Panga aktsia kevadisest kriisist üle saamas ja taastamas usaldust investorite silmis. Leksi aktsia möödunudnädalase kiire tõusu põhjustas teade 15% aktsiate müügist maailma ühele suuremale kindlustuskontsernile Swiss Re.

Hetkel kuum