10. september 1997 kell 22:00

Parlament saavutas tollide üle kompromissi

Pärast teisipäeval ebaõnnestunud tollitariifiseaduse menetlemist otsustas riigikogu majanduskomisjon Mõõdukate muudatusettepanekut toetada.

«Komisjon muutis meelt sellepärast, et komisjon käib ajaga kaasas, on paindlik ja otsib kompromissi,» väitis majanduskomisjoni esimees Tiit Made.

Mõõdukate pakutud kompromissvarianti toetas ka peaminister Mart Siimann.

Koonderakonna fraktsiooni esimehe Mati Meose sõnul on erakond tunnetanud, et huvigruppide surve valitsusele tollide kehtestamise üle kasvab. «Peame oma valitsust toetama ja hoidma,» põhjendas Meos kompromissile minekut.

«Kui majanduskomisjon teeb ettepaneku tollide kehtestamise kohta, siis kuus kuud on kontrollaeg. Kui see on vajalik ja õigustatud, toetab valitsust tõenäoliselt ka riigikogu,» lisas Meos.

Koonderakond leidis, et pretsedenditu lahendus, mis jagab tollide kehtestamise valitsuse ja parlamendi vahel, on tagavarakontrollina vajalik, lausus Meos.

Maaliidu fraktsiooni esimees Arvo Sirendi ütles, et ta suhtub seadusesse hääletatud Mõõdukate kompromissettepanekusse külma ükskõiksusega.

«Kompromissiga juhtub sageli nii, et see ei rahulda enam kumbagi poolt,» lausus Sirendi. «Antud juhul rahuldab see neid, kes tahavad muuta seadust mittetegusaks või väheefektiivseks.»

Tema sõnul pole tegemist siiski valitsuskoalitsiooni sisemise lahkheliga. «See on lihtsalt erinev suhtumine kompromissidesse,» väitis Sirendi.

Küsimusele, kas tollitariifiseaduse lõpphääletamisel riigikogu maaerakondade liikmed aktsepteerivad Mõõdukate ettepanekut, vastas Sirendi: «Peame veel mõtlema, tolliseadust on sedavõrd vaja, et ka vilets ja parandamisele kohe minev tolliseadus on sobiv vastuvõtmiseks.»

Sirendi ja põllumajandusminister Andres Varik rõhutasid: kõige tähtsam on see, et valitsusele jääb suveräänne õigus kehtestada tollitariife mitte ainult sealiha, vaid kõigi toidukaupade suhtes. Tollitariifiseaduse rakendamiseni tuleb Variku sõnul jõuda nii ruttu kui võimalik. Pärast seaduse vastuvõtmist kulub selle jõustumiseni vähemalt paar kuud.

Millal riigikogu tollitariifiseaduse vastu võtab, ei osanud Tiit Made öelda. Muudatusettepanekute esitamise järgmiseks tähtajaks määras riigikogu majanduskomisjon 24. septembri. Seejärel läheb seadus riigikogusse kolmandale lugemisele.

Hetkel kuum