11. september 1997 kell 22:00

Moody'se reiting üllatas Eestit

Eesti Panga pangapoliitika osakonna juhataja Aare Järvan ütles, et konservatiivsuse poolest tuntud reitinguagentuuri Moody'se Baa1 oli oodatust mõnevõrra parem hinnang ja reitinguagentuuri IBCA antud BBB oodatust nõrgem. Tema sõnul võis erinevus tekkida sellest, et Moody's käis Eestit hindamas hiljem kui IBCA. «IBCA-lt oleksime oodanud juba A-d,» tunnistas Järvan.

Hinne Baa1 tähendab agentuuri Moody's selgituste järgi mitte väga kõrget ega ka väga madalat riskiastet. Samasuguse hinde on saanud näiteks Euroopa Liitu kuuluv Kreeka ja ELi liikmekandidaat T?ehhi.

Järvani sõnul avaneb Eesti ettevõtetel seoses riigireitingu olemasoluga võimalus tellida ettevõtte reiting. Ettevõtetele ei anta reeglina paremat reitingut kui riigil, lisas ta.

Järvan ütles, et reitingu näol lisandub Eesti majandusele ja majanduspoliitikale veel üks vahikoer. Iga väiksemgi rumalus võib viia reitingu allahindamisele, mille tagajärgi tasuks tõsiselt karta, märkis Järvan.

Hansapank-Eesti peadirektor Indrek Neivelt ütles, et riigireitingu tulemusel võib keskmine laenuintress veidi langeda ja kindlamad projektid saavad seega raha odavamalt. Riskantsemate projektide laenuintress ei tohiks muutuda, lisas Neivelt. Hansapank laenas kevadel kolmeaastase tähtajaga 100 miljonit Saksa marka, mille intress on seatud sõltuvusse agentuuride Moody's või S&P reitingust. Reitingu saamisel langes laenu intress 0,2%.

Reitinguagentuuri IBCA tegevdirektor Christopher Huhne ütles, et Eesti IBCA-lt saadud BBB pikaajaline krediidireiting on kõrgeim, mis seni antud ühele endise NSVLi riigile. Reiting annab välisinvestoritele suurema kindluse ja aitab Eestil kaasa lüüa maailmamajanduses, märkis ta.

Huhne sõnul aitab selline reiting riigil odavamalt raha sisse laenata, aga kuna Eesti riik raha ei laena, puudub reitingul tähendus riigi kui institutsiooni jaoks. Samas ei paiguta Huhne sõnul paljud investorid oma raha riikidesse, millel pole reitingut.

Aare Järvani sõnul on tõenäoline, et Moody'se hea reitinguga on börs juba arvestanud.

Peaministri majandusnõunik Ardo Hansson hindas reitingut samuti ootuspäraseks. Tema sõnul ei tohiks väärtpaberiturul suurt lööki ühes ega teises suunas toimuda. Hanssoni hinnangul peaks IBCA antud reiting elavdama eelkõige firmade võlakirjaturgu.

Hanssoni sõnul näitab hea reiting seda, et välismaal ollakse veendunud praeguse rahakursi jätkumises.

HF Kapitali juht Margus Uudam ütles, et tema arvates pole välismaal palju neid investoreid, kes ootavad investeerimisotsuse tegemiseks tingimata reitingut. Uudami väitel võib juhtuda, et aktiivsemalt hakkavad tegutsema just kohalikud investorid.

Hoiupanga aktsiaturgude vanemanalüütik Martti Singi ütles, et IBCA BBB reiting oli Eestile ootuspärane. Tema sõnul ei pruugi reitingu saabumine tähendada, et raha voolab Läti ja Leedu väärtpaberiturult kohe Eestisse. Kui näiteks Lätis on ootused suuremad, siis jääb raha sinna, leidis Singi.

Lisaks riigile sai eile reitingu ka Ühispank. IBCA hindas Ühispanka reitinguga BBB-, mis on nn kindlatest reitingutest madalaim. Panga asepresident Margus Schults ütles, et saadud reitingu tulemusel võidab pank juurde usaldusväärsust. Ta ütles, et reitingu tõttu avaneb pangal võimalus raha odavamalt sisse laenata ja laenuintressi alandada. Ühispank reitinguga seotud laene võtnud ei ole.

Hetkel kuum