14. september 1997 kell 22:00

Rahandusministrid EMUs kindlad

EMU peab käivituma 1. jaanuaril 1999. a. Mudel, mille alusel rahvuslikud valuutad euroks ümber arvestatakse, tehakse teatavaks enne rahaliiduga liitujate määramist 1998. a kevadel.

Saksamaa ja Prantsusmaa lähendasid seisukohti ühisraha vahetuskursipoliitika koordineerimise osas. Nõustuti, et Euroopa ministrite nõukogu võib kaasa rääkida ühisraha kursi määramisel dollari ja jeeni suhtes, kuid ei saa ühisrahast teha relva ülemaailmses kaubanduses, nagu seda soovisid prantslased.

«Valuutakurss kujuneb teatud poliitika tulemusel. Ei ole nii, et poliitika on suunatud teatud kursi saavutamisele,» ütles Saksa rahandusminister Theo Waigel.

Koostöövaimu jätkus ka maksuküsimustele, kus kõneluste aluseks oli Euroopa komisjoni koostatud dokument ettepanekuga lõpetada maksukonkurents ning kaotada soodustused, mis ajendavad firmasid ühest riigist teise kolima.

Eriti on maksuvõistlust kritiseerinud Saksamaa, kust mitmed firmad on kõrge maksukoorma eest lahkunud. Samas on sellest kasu lõiganud Suurbritannia ja Iirimaa, mis on tänu madalatele ettevõtlusmaksudele saanud palju välisinvesteeringuid. Ka Luksemburgi pangandus õitseb tänu maksuvabastustele.

Kompromissivaim katkes bloki eelarve kohal. Saksamaa, Holland ja Rootsi väitsid, et kannavad eelarve finantseerimisel liiga suurt koormat.

Theo Waigel teatas, et Saksamaa ei aktsepteeri olukorda, kus riigi maksumaksja kanda on 60--70 protsenti bloki 80 miljardi ECU suurusest eelarvest ning nõudis enne uute liikmete vastuvõtmist osakaalude jaotamiseks uut mehhanismi.

Euroopa komisjon on esi-tanud ettepanekud eelarvesüsteemi revideerimiseks koos põllumajanduspoliitika reformiga. Theo Waigeli resoluutset esinemist võib seega vaadata kui selle reformiprotsessi algust.

Eelarveprobleem tuleb lahendada hiljemalt 1. jaanuariks 2000, mil praegune eelarve lõpeb. REUTER-SD

Hetkel kuum