24. september 1997 kell 22:00

Kuidas kasutada esitlusvahendeid?

Professionaalne esitlus nõuab peale professionaalsete esitlusvahendite ka korralikku ettevalmistust. Lihtsalt kilesid vahetades ei pruugi sõnum auditooriumini jõuda. Alljärgnevalt mõned nõuanded, kuidas esitlust paremini auditooriumini viia.

- Osuta projektori pinnale, mitte ekraanile.

- Kasuta katmistehnikat ehk aseta paber peale hetkel mittevajalikule, siis loetakse tekst algusest lõpuni läbi.

- Kasuta projektori on/off- -lülitit, et kuulajate tähelepanu koonduks kõnele, kui hetkel pole kilel olev olulisem.

- Näita iga kilet vähemalt 30 sekundit.

- Kasuta kiletaskuid -- need kaitsevad esitluskilesid, mida mõnikord pole enam võimalik taastada.

- Värvid ja liikumine toimivad tähelepanule paremini. Kuulmise teel võetakse vastu 10%, nägemise teel 30% ja nii kuulmise kui nägemise teel 50-70% informatsioonist.

- Kile peab olema disainitud õigesti. Kasuta korraga 3--5 värvi, ühele kilele pane kirja üks idee. Samal kilel kasuta vastandvärve.

- Ära esine liiga suurele auditooriumile. Arvesta ruumi valikul kuue meetri reegliga: kui ekraani diagonaali pikkus on meeter, siis kõige kaugem vaataja olgu mitte kaugemal kui 6 meetrit.

- Üle poole tunni pole soovitatav sama esitlusvahendit kasutada. Tarvita vaheldumisi projektorit, videot, tahvlit, multimeediaprojektorit. Professionaalsel esitlusel vahetatakse iga poole tunni tagant ka ettekandjat.

Esitlusvahendid

- Grafoprojektor: alla 4000-luumenise valgustugevusega on mõeldud esitluskilede jaoks, suurema valgustugevusega LCD-paneeli jaoks.

- Multimeediaprojektor: võimaldab esitleda nii arvutipilti kui videot koos helitaustaga. Kaasaskantav, ka suurt eristusvõimet nõudvad fotod või graafikud on esitlusel kvaliteetsed.

- Kaasaskantav grafoprojektor: nõrgema valgustugevusega. Töötab peegelduva valgusega. Kompaktne ja kerge.

- LCD-paneel: grafoprojektorile asetatav läbivalgustatav paneel, mille arvutiga ühendamisel saab ekraanil eksponeerida arvutipilti ja videot. Odavaim variant multimeediaesitlusteks.

Hetkel kuum