5. oktoober 1997 kell 22:00

Korralik ladu heas asukohas on defitsiitne

Tallinna lao- ja tootmispindade turul pole aasta jooksul suuremaid hinnamuutusi toimunud. Teatavat tõusu võib täheldada vaid üksikute ladude puhul, mis asuvad heas asukohas ja on heas seisukorras. Näiteks Mustamäel Laki tänava ja Kadaka tee piirkonnas on mõned objektid kallinenud ca 15%.

Turgu iseloomustabki huvi suurenemine heas korras ladude vastu. Kõige rohkem soovitakse laopindu Mustamäel ja Peterburi maanteel, kus hinnad on seetõttu ka kõige kõrgemad. Nendes piirkondades on korraliku lao keskmine rendihind kinnisvarabüroo Mendelson & Co andmetel 40--45 kr/m² kuus.

Keskmisest väksem, 30 kr/m², on renoveerimist vajava pinna rent. Samas maksavad näiteks Laki tänava väga heas asukohas ja seisukorras pinnad üksikutel juhtudel ka kuni 60 kr/m² kuus.

Vähenenud on nõudlus Suur-Sõjamäe ja Männiku ladude vastu. Pindi Kinnisvara andmetel pole aga hinnad seal omanike surve tõttu alanenud.

Omaette piirkond on Dvigateli territoorium, kus lao- ja tootmispinnad on väga halvas seisukorras. Seal võib ruumid rentida üsna madala hinnaga: 5--10 kr/m² kuus.

Pindi Kinnisvara hinnangul jääb ladude rendihind aasta lõpuni muutumatuks, tõusevad vaid soojustatud ruumide ja Mustamäel asuvate pindade hinnad.

Enamasti antakse oma valduses olevad laopinnad rendile, kuna see on omanikule tulusam. Ostu-müügitehingud moodustavad laopindade turul sõlmitavatest tehingutest vaid viiendiku. Ettevõtja seisukohalt, kes kavandab tegevust pikemaajalises perspektiivis, on kasulikum laopind siiski osta.

Näiteks Laki tänava ja Kadaka tee piirkonnas müüakse viilhalle 2500--3000 kr/m². Suur-Sõjamäel on müügihind umbes poole võrra madalam.

Kuna tootmine on väga spetsiifiline ja seda pole võimalik igasse kaarhalli üles seada, renditakse tootmisruume väga harva. Enamasti on tegemist ostu-müügiga.

Tallinnas on praegu tööstusmaa-alasid 2300 hektarit, mis moodustab 15% linna territooriumist. Paljude tööstusettevõtete lagunemise tõttu on tootmishoonete funktsioon asendunud hulgikaubanduse ja kontoritega. Tallinna kesklinnas on peaaegu kõik endised tootmishooned renoveeritud büroo- ja kaubanduspindadeks.

Tallinna linnaplaneerimise ameti andmetel on kolmandik tööstusmaast veel liiga vähese kasutusintensiivsusega. Suur arengureserv on Suur-Sõjamäel ja Peterburi mnt läheduses. Tallinnast väljaspool on tööstuslikuks kasutuseks sobivat maad Maardus ja Harkus.

Hetkel kuum