5. oktoober 1997 kell 22:00

Kymppi-Matkat võib tuua kahju Eesti reisibüroodele

Eelmisel nädalal lõpetas Kymppi-Matkat algul talviseks perioodiks välja kuulutatud lennud Indiasse, Taisse, Kanaari saartele ja Araabia Ühendemiraatidesse, seejärel katkestati päevapealt lennud ka Kreekasse ja Türki. Lennud peatati seoses firmat teenindava lennufirma Sunways lennuloa tühistamisega. Üleeilse seisuga ootas kojulendu lõunamaadest veel 2000--2500 firma Kymppi-Matkat klienti.

Kymppi-Matkate suurimad otsemüüjad Eestis olid reisifirmad Estonian Holidays, Ellenring ning Matkapunkt. Mitmed Eesti reisifirmad on maksnud Kymppi-Matkatele reisi broneerimistasu, mille tagasisaamine võib osutuda võimatuks, sest Kymppi-Matkat on tunnistanud oma maksejõuetust.

Estonian Holidaysi turundusdirektori Jüri Toomeli sõnutsi väidab Kymppi-Matkat, et maksab ettemakstud raha tagasi. «Kuid eks läheb veel suureks vaidluseks,» lisas ta.

Ka Ellenringi tegevdirektor Ellen Aare lausus, et kahele inimesele, kes pidid reisile minema, on Kymppi-Matkat lubanud raha tagasi maksta.

Aare sõnutsi olid Kymppi-Matkate reisid nende poolt müüdavatest reisidest odavuse tõttu kõige populaarsemad. Aastas ostis Ellenringilt Kymppi-Matkate reisi tuhatkond inimest, populaarseimad sihtkohad olid Türgi, Kanaari saared ja Araabia Ühendemiraadid. Ellenring on müünud Kymppi-Matkate pakette kolm aastat.

Reisibüroo Estravel tegevdirektor Aivo Takis teatas Türgist, et Kymppi-Matkatega juhtunu paneb mõtlema sellele, et Eestis ei kaitse seadus kodumaise paketireisi tarbijat.

Kuna Soomes on näiteks Kymppi-Matkat tagatud kohustusliku, umbes 20 miljoni Soome marga suuruse garantiifondiga, siis on selle pangagarantii näol Takise sõnul Soome tarbijal koht, kust saab korraga tagasi kõik ettemakstud reisid ning ka lõksusolevad kliendid tuuakse tagasi. «Aga mis juhtub siis, kui raskustesse peaks sattuma mõni Eesti t?arteri-korraldaja,» küsis ta. «Pole mingit garantiid peale naeruväärse paarisaja tuhande, mis on turismialase tegevuse litsentsiks vajalik maksimummäär!»

Riigi turismiameti peadirektori Silvi Bljumovit?i teatel kehtib Soome reisikorraldaja poolt esitatud tagatis kõikide reisikorraldajate reisipakettide osas olenemata sellest, kust need on ostetud, seega ka Eestis.

Kymppi-Matkate tegevdirektor Eija Tervo-Kardeniz on lubanud reisiraha tagasimaksmist alustada sel nädalal. Kymppi Matkat on teatanud, et nende emafirmal Tursemil ei ole vajalikke käibevahendeid lendude jätkamiseks ning ettevõtte tulevik sõltub laenu saamise asjus peetavatest läbirääkimistest. Läbirääkimised algavad täna.

Hetkel kuum