7. oktoober 1997 kell 22:00

Äripäeva arvutiindeks alustab

Alates tänasest hakkab Äripäeva arvutirubriigis kord kuus ilmuma Äripäeva arvutihinnaindeks.

Põhimõte on lihtne. Valitud on kodumaiste ja välismaiste kaubamärkide tootjad, kellelt küsitud hetkel kõige populaarsemana tunduva standardkonfiguratsiooni hinnapakkumine, ja sellest on arvutatud keskmine.

Konfiguratsioon hakkab kindlasti muutuma, sest aasta tagasi müüdud arvuteid praegu enam enamikust poodidest osta ei saagi.

Kui tihti seda numbrit muutma tuleb hakata, näitab arvutustehnika areng -- kas näiteks kord kvartalis on piisav, sõltub sellest, kas vahepeal ei otsustata üleöö uue protsessori kasuks või ei kaotata tootmisnimekirjast mõni kõvakettamaht.

Miks just selline konfiguratsioon? Põhjus on lihtne. Protsessor Pentium 166MMX on praegu kõige müüdavam Pentium, mida tootmisest maha võtma ei hakata, Pentium II on rohkem serverite jaoks, 120MHz ja alla selle Pentiumid on turult kadumas.

Alla 16MB mäluga ei toimi Windows 95 enam talutavalt ja kuna see operatsioonisüsteem on enamikus arvutimüügifirmades arvutile kaasa pandud, tuleb sellega arvestada.

15tolline monitor tavalisel kontoritöökohal on müüjate meelest ka peaaegu standard, sest väiksemad kipuvad turult kaduma ja suuremaid läheb kallima hinna tõttu juba vähem vaja.

80Hz sagedus tähendab seda, et silmad ei väsi nii ruttu ära, alla selle tajub tundlikuma pilguga kontoritööline juba kerget värelust ekraanil.

Kõvaketta valikul tundub, et müüjad pakuvad suhteliselt erinevaid variante. Kui mõned veel pakuvad 1,2gigabaidine, siis enamik on üle läinud 1,6gigabaidisele mahule, sest hinnavahe on tühine ja 1,2gigabaidine standard vananemas. Mõned tootjad alla 2 GB enam ei pakugi.

Kõrvalolevas tabelis kokku saadud number ei saa olla konkreetseks müügisoovituseks: et võtan selle standardkonfiguratsiooni, keskmise hinna ja müügifirmade nimekirja ning lähen nõudma mainitud hinnaga arvutit.

Sellise hinnaga arvutit võib-olla Eestis üldse ei müüdagi. Hind, mis saadud, on pigem ülevaateks aja jooksul muutuvatest arvutite hindadest.

Konfiguratsioon

protsessor:- Pentium 166MMX

monitor:- 15» 1024x768, min 80 Hz

mälu:- 16 MB

graafikakaart:- min 2M mälu

kõvaketas:- 1,6 GB

tarkvara:- Windows 95

kaasas:- hiir, Eesti klaviatuur

Eestis toodetud arvuti:- 17 700 kr.

Välismaal toodetud arvuti- 25 540 kr.

Osalejad

Eestis toodetud arvutid:- Astrodata, Ordi, Pennu, PC Kaubamaja, Arvutisalong Enter, AF Raal

Välismaal toodetud arvutid:- Kungla Dialoog, Assert, Datel, Poniard, BCS

Hetkel kuum