8. oktoober 1997 kell 22:00

Arco Vara sai tondilinna endale

Samas piirkonnas, äsja avatud Tammsaare tee naabruses, juba kaks projekti käivitanud Arco Vara ostuhind oli vaid 200 000 krooni kõrgem alghinnast.

«Ei oleks oodanud, et hind nii madalaks jääb,» kommenteeris Arco Vara nõukogu esimees Arti Arakas. Olime valmis minema üle 25 miljoni krooni, lisas ta.

Alghind oli 18,43 miljonit krooni. Esimesena pakkus AS Merko Ehitus 0,1 miljonit krooni rohkem ja teisena Arco Vara 18,63 miljonit krooni, millest keegi üle ei pakkunud. Oksjonil osalesid veel Villu Jehe OÜst Lavista Grupp, Tiit Aava ASist TTP Ehitus ja Raul Tagaväli ASist Tagabergi Kinnisvara.

Pakkumuste vähesus on tingitud sellest, et enamik tuli kohale lootuses saada maa kätte alghinnaga, lausus linnavaraameti vara müügi osakonna juhataja Udo Klopets.

«Merko huvi on ehitama hakata,» kommenteeris Merko Ehituse nõukogu esimees Toomas Annus väidet, et Arco Varal ja Merko Ehitusel ei olnud plaaniski oksjonil teineteist üle trumbata. «Annus kutsus mind välja ja ütles, et neid huvitab ehitamine,» kinnitas Arakas. Seni ei ole Arco Varal Merko Ehitusega suuremaid ühiseid projekte olnud.

«Selle järgi, et osales viis pakkujat, kes ei soovinud kõrgemale minna, ei saa väita, et alghind oleks madal olnud,» ütles Klopets. Linnavaraameti tellitud ekspertiis hindas vara väärtuseks 9 miljonit krooni, mida hindasime madalaks, lisas ta.

Linnavaraamet lähtus hinna määramisel asjaolust, et Singapuri päritolu Tolarami grupp oli varem avaldanud soovi osta Tondi sõjaväelinnaku 16 krunti 25 mln krooniga. «See pakkumine oli jõus kuni 1. septembrini,» ütles Klopets. Eile müüs linn 12 krunti, sest 2 krunti jäeti linnale ja 2 oli müüdud juba varem oksjonil.

Üks vähese pakkumise põhjus oli ka see, et tullakse kohale puudulikult vormistatud paberitega, kommenteeris oksjonipidaja Samuel Golomb. Eile ei pääsenud seetõttu oksjonisaali kaks ostuhuvilist.

Väidetavalt on Arco Vara kinnisvaraprojekti üks finantseerija Itaalia ärimees Ernesto Preatoni, kellega kinnisvarafirma teeb koostööd mitmes projektis. «Preatonil on huvi ühe pisikese tüki vastu,» selgitas Arti Arakas. Projekti arendamiseks vajalik raha tuleb Arco Vara omavahenditest, pangalaenust ja partneritelt, märkis ta.

Mida täpselt Tammsaare tee lähikonda tekkivasse äripiirkonda ehitama hakatakse, sellest on Araka sõnul veel vara rääkida. «Kinnisvara arendus on nii pika vinnaga, sest mõne olulise paberi saamine võib võtta pool aastat,» põhjendas ta.

Arco Vara arendas kinnisvaraprojekte Tammsaare tee pikenduse ja Tondi tänava nurgal ning Rahumäe tee ja Tammsaare tee nurgal.

Endise sõjaväelinnaku suur probleem on uute vee- ja kanalisatsioonitrasside ning elektrivarustuse rajamine. Kinnistute teine puudus on Arakase väitel muinsuskaitse seatud piirid säilitada hooned, mis on kaootiliselt piirkonnas laiali pillutatud. «Olen nõus kasarmuhoonete säilitamise vajadusega, aga sauna ja vahtkonnahoone puhul olen küll eri arvamusel,» teatas Arakas.

Hetkel kuum