15. oktoober 1997 kell 22:00

Sadam taotleb viljatootjaile paremaid ekspordivõimalusi

ASi Tallinna Sadam finantsdirektor Sandor Liive ütles, et sadam peab praegu rendilepingu sõlmimiseks läbirääkimisi USA-?veitsi ühisfirmaga Worldwide Cargo Establishment. Nad on meie nõuet kohalike ettevõtete kohta aktsepteerinud, märkis Liive. Ta lisas, et arvestades terminaali potentsiaali on loogiline, et operaator keskendub eelkõige transiitvedudele ida-lääne suunal, mis ei tähenda Eesti teraviljakombinaatide eiramist.

Sadam on huvitatud sellest, et teraviljaterminaali läbiks võimalikult suured kaubakogused, see on meile kasulik, lausus Liive.

Teraviljakombinaadid näevad Muuga sadama keskendumises vene transiidi teenindamisele ohtu Eesti teraviljaekspordile. Keila Terko ASi juhatuse esimees Urmas Põld lausus, et alguses väideti sadama poolt, et puuduvad võimalused vilja ekspordiks.

Lõpuks suutsime asja nii kaugele ajada, et saame terminaali kaudu eksportida 100 000 tonni vilja aastas, lausus Põld. Tema kinnitusel on sellele kogusele lääneriikides kindlad ostjad olemas.

Põllu sõnul on sadam seadnud viljaeksportööridele mitmeid tingimusi, nagu näiteks lepingupartnerite avalikustamine.

Valga Terko ASi nõukogu esimehe Mati Nurme sõnul on 100 000 tonni vilja Eesti kohta märkimisväärselt suur kogus. «See oleks ka esimene kord, kui selline kogus vilja välja veetaks,» ütles Nurm. Tema sõnul toovad leivakombinaadid tooraine väljast ja sellepärast peavadki viljakasvatajad otsima võimalusi ekspordiks.

Liive sõnul soovib sadam, et teraviljaterminaal oleks operaatorile rendile antud hiljemalt uue aasta alguseks.

Tallinna Sadam plaanib Muugal asuva teraviljaterminaali eraoperaatorfirmale rendile anda 25 aastaks. Terminaal on ehitatud üksteist aastat tagasi ning on aastas võimeline vastu võtma 5 miljonit tonni teravilja. Terminaali rekordkäive oli kolm aastat tagasi, mil seda läbis 4,7 miljonit tonni teravilja.

Hetkel kuum