15. oktoober 1997 kell 22:00

Üksteist riiki on asunud EMU-sirgele

Viimati avaldatud majandusnäitajate alusel on kõigil Euroopa Liidu liikmesriikidel, välja arvatud Kreeka, reaalne võimalus täita tuleval kevadel Euroopa rahaliiduga ühinemise tingimused. Ühtlasi selgub andmetest, et Itaalia väljavaated sõltuvad oluliselt 1998. aasta riigieelarvest, mis vallandas Roomas viimase valitsuskriisi.

Praegustel andmetel ei liitu rahaliiduga selle esimeses voorus Suurbritannia, Rootsi ja Taani, millega on potentsiaalsete liitujate arv 11 -- kaasa arvatud Itaalia, Hispaania ja Portugal.

Komisjoni seekordne prognoos on oluliselt optimistlikum kui aprillis avaldatud ennustused. Euroopa Liidu majanduse tänavust kasvuprognoosi on tõstetud 0,2 protsendi võrra 2,6 protsendile ning 1998. a prognoosi 3 protsendile.

Iirimaa jääb endiselt Euroopa Liidu kõige tugevama majanduskasvuga riigiks, mille 1998. a kasvuprognoos on 8,1 protsenti. Kõige tagasihoidlikumaid tulemusi prognoositakse tulevaks aastaks Suurbritanniale, mille majanduskasv jääb 2,1 protsendi tasemele tänavuse 3,3 protsendi ning viimaste aastate keskmiselt kiirema kasvu asemel.

Komisjon loodab, et 1997. aastal suudavad kõik riigid, välja arvatud Prantsusmaa ja Kreeka, täita kõige raskema viiest rahaliiduga ühinemise kriteeriumist, mille kohaselt eelarvedefitsiit ei tohi ületada 3 protsenti sisemajanduse kogutoodangust.

Prantsusmaa 1997. aasta defitsiidiks ennustatakse 3,1 protsenti, mis 1998. aastaks alaneb 3 protsendile. Puhttehniliselt Prantsusmaa rahaliidu norme ei täida, kuid komisjoni sõnul on tegemist alles prognoosiga.

Euroopa rahandusvoliniku Yves Thibault de Silguy sõnul viitavad andmed majanduskasvu hoogustumisele ja EMU potentsiaalsete kandidaatide püüdlustele põhinäitajate ühtlustamise suunas.

«Kes oleks kolm aastat tagasi osanud arvata, et Itaalia ja Hispaania eelarvedefitsiit võiks olla alla 3 protsendi? Sel ajal oli suhtumine väga skeptiline,» ütles ta.

Prognoosis on Itaalia tänavuseks eelarvedefitsiidiks kavandatud 3 protsenti sisemajanduse kogutoodangust kevadise 3,2 protsendi asemel. Komisjoni sõnul alaneb Itaalia defitsiit tuleval aastal 2,8 protsendile, kui 1998. a riigieelarve ellu viiakse.

Sel nädalal Itaalia kriisi lahendamiseks sõlmitud poliitiline kokkulepe suurendas eelarve vastuvõtmise lootust, millega defitsiit 3 protsendi piiri ei ületa. FT

Hetkel kuum