20. oktoober 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Eesti keskdepositooriumis on registreeritud Läti väärtpabereid miljoni lati võrra rohkem kui Läti keskdepositooriumis Eesti omi, teatas Läti ajaleht «Bizness & Baltija».

Läti investorid on enim tehinguid sõlminud Merita Panga Eestis registreeritud obligatsioonidega ning ASA Kindlustuse ja Tallinna Veevarustuse ja Kanalisatsiooni ME aktsiatega.

Eestlased on huvitatud peamiselt Latvijas Unibanka, kindlustusseltsi Balta ja farmaatsiatehase Olainfarm aktsiatest. ETA

Lõuna-Eesti suusakeskused Kuutsemäel ning Väikesel Munamäel investeerivad tänavu ettevõtete arengusse vastavalt kolm ning kuus miljonit krooni.

«Väikese Munamäe Suusakeskuse AS investeeris peamiselt valgustusse ning tehislumesüsteemidesse,» ütles ettevõte turunduskontsultant Hannes Saarsoo.

Mõlemad puhkekeskused plaanivad muuta baasid aastaringselt kasutatavateks. «Juurde võiks ehitada tenniseväljakud,» lausus Kuutsemäe suusakeskuse juhatuse esimees Heiti Hääl. BNS

Valitsus arutab täna ASi Eesti Veevärk ja õigustõlkekeskuse taotlust saada Euroopa Liidu Phare programmi raames teostatud töödelt käibemaksuvabastust.

Vastavalt valitsuse määrusele saavad abiprogrammi raames osutatud teenused nullprotsendilise käibemaksumäära ja imporditud kaubad käibemaksuvabastuse, ütles rahandusministeeriumi osakonna juhataja Andres Hunt.

Veevärk taotleb Phare abiga soetatud seadmete käibemaksust vabastamist ning õigustõlkekeskus teenuste maksustamist nullmääraga. BNS

Riigikogus läbis eile esimese lugemise seaduseelnõu, millega riigikogu annab valitsusele turueeskirjade kehtestamise õiguse.

Rahandusminister Mart Opmanni sõnul on valitsuse eesmärk lihtsustada turu- ja tänavakauplemiseeskirjade kehtestamist.

Opmann ütles, et kaugemas perspektiivis peaks «Poola tüüpi» turud, kus kaubeldakse kõigega, asenduma köögivilja, liha- ja kalaturgudega nagu Põhjamaades.

«See, et turgudel müüakse ka litsentseeritud kaupa, päris normaalne ei ole,» nentis minister. BNS

Hotelli Olümpia ja ASi Inn Grupp operaatorfirma Reval Hotelligrupp ASi üheksa kuu käive oli 150,2 miljonit krooni ning maksueelne kasum 31,5 miljonit krooni.

Reval Hotelligrupi selle aasta kinnitatud käibeprognoos on 200 miljonit krooni ja puhaskasumi prognoos 28,5 miljonit krooni, ütles ettevõtte avalike suhete juht Liina Viies. BNS

Eesti ettevõtted sõlmisid kaubandus-tööstuskoja (KTK) korraldatud kuuepäevase visiidi käigus Ukrainas mitu koostöölepingut.

«Kiievis ja Odessas toimunud seminaridel ja individuaalkohtumistel osales 19 Eesti firmat, nende seas Ühinenud Meiereid, Pärnu Laht, Silberauto, Krediidipank, Trixtal, Kreenholm Tekstiil, Tallinna Meretehas, Flora Kommerts ja Orto,» teatas KTK.

Kiievi seminaril tutvustati ettevõtjatele Ukraina majanduse olukorda, ühisettevõtete loomist puudutavat seadlusandlust ning kaupade sertifitseerimise korda.

Odessa seminaril tutvusid ettevõtjad kohalike investeeringute olukorraga ning arenguperspektiividega. Seni on välisinvestorid eelistanud Ukrainas just Odessa piirkonda.

Rõivatootja Trixtal sõlmis Odessas lepingu, mille järgi hakatakse Ukrainasse saatma 350 000 krooni eest kuus lasterõivaid ja imikutarbeid. BNS

Möödunud esmaspäeval tegevust alustanud Hansa Venemaa Kasvufondi maht jõudis nädalaga 91,3 miljoni krooni tasemele, teatas Hansa Asset Management.

Investorid sooritasid esimesel nädalal 795 märkimist.

Hoiupanga Venemaa investeerimisfondi maht on samal ajal kasvanud 4,5 miljoni võrra 461,5 miljoni krooni tasemele.

Fondi haldava Hoiupanga Aktivajuhtimise tegevdirektori Kristjan Hänni sõnul pole Venemaa-suunaliste fondide lisandumine Hoiupanga fondi oluliselt mõjutanud.

Hänni märkis, et Hoiupanga Venemaa investeerimisfondil on juba olemas hea portfell, samal ajal kui Hansa Venemaa Kasvufond alles moodustab seda. BNS

Tallinna börsil jäi kauplemine eile tavapärasest veelgi loiumaks -- kogu börsisüsteemi päevakäive oli vaid 35,1 miljonit krooni.

Ka aktsiahinnad püsisid esmaspäeval stabiilseina -- põhi- ja lisanimekirja aktsiate hindu kajastav indeks Talse langes päevaga 0,23 protsendi võrra 426,81 punktini.

Taas läbis protsentuaalselt suurima muutuse Hoiupanga ostuõigus, mille sulgemishind kukkus 34,5 protsenti 1,90 kroonini. Põhinimekirja aktsiatest kukkus enim -- 4,8 protsenti -- Tallinna farmaatsiatehase aktsia.

Börsi käive oli eile 34,4 ning vabaturul 0,7 miljonit krooni. BNS

Kinnisvarade müügihinnad on üldiselt stabiilsete hinnatasemete taustal tõusnud Tallinna äärelinnades.

«Tallinna äärelinnades on viimasel ajal müüdud hulk korralikke, remonditud kortereid, mille hinnatase on varasemast kõrgem,» ütles kinnisvarafirma Mendelson & Co peamaakler Margus Konsap.

«Omanikud on püüdnud neid kortereid varem välja üürida. Kuna üürinikke pole enam lihtne leida, on nad sunnitud korterid maha müüma, et saada oma investeeringud tagasi,» selgitas ta. BNS

Sillamäel valmis uus 1,6 kilomeetri pikkune kanalisatsioonitrass, mille kogumaksumuseks kujunes 4,67 miljonit krooni.

Tööde tellija ja projektijuhi, ASi Eesti Veevärk teatel finantseeriti projekti 3 miljoni krooniga riigieelarvest, 1,17 miljonit tuli EBRD laenurahast ning 500 000 krooni Sillamäe linnalt. BNS

Eesti Panga igakuine lühiajaliste laenusertifikaatide (CD) oksjon jäi eile ostusoovide puudumise tõttu taas ära.

«Pankadel ei ole praegu lihtsalt lühiajalisi likviidseid vahendeid, mida oleks vaja kuskile paigutada,» ütles Hoiupanga raha- ja kapitaliturgude osakonna juhataja Hassar Kipp.

«Sama lugu on pankadevahelisel rahaturul. Keegi raha välja anda ei taha ja maksimaalselt kaubeldakse vaid üleööturul,» lisas ta. BNS

Hetkel kuum