29. oktoober 1997 kell 22:00

Eriõli ei pakkunud Kiviteri eest kõrgeimat hinda

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet sõnas, et ega väga üheselt ole kerge öelda, miks Kiviteri erastajaks valiti Eriõli. Põhiline küsimus agentuuri jaoks oli tehingu kindlus -- kas äriplaani kohaselt Kiviteri tegevus jätkub ilma erastamisjärgsete probleemideta, rääkis Sarnet. Oma osa otsustamisel mängis ka pakkuja tausta teadmine.

Sarnet tunnistas, et parimaks tunnistatud Eriõli pakkumus ei sisaldanud kõrgeimat ostuhinda. Äripäeva andmeil pakkus Eriõli Kiviteri ostuhinnaks 120 miljonit krooni ning investeeringute mahuks vähemalt 800 miljonit krooni.

Samas oli Äripäeva andmeil kõrgeim ostupakkumus 150 miljonit krooni.

Kümnest agentuuri nõukogu liikmest hääletas Eriõli pakkumuse poolt üheksa. Üks nõukogu liige jäi erapooletuks.

Eriõli juhatuse liige Priit Piilmann ütles, et nende pakkumuse taga on Forekspank ja Ühispank. Võitnud pakkumuse täpset sisu ei soostunud ta aga enne erastamislepingu allakirjutamist avalikustama.

Piilmann rääkis vaid, et Kiviteri ostuks on alates kevadest peetud pikki ja põhjalikke läbirääkimisi erastamisagentuuri, ettevõtte ja kohalike võimudega.

Koostatud äriplaan on tema sõnul põhjalik ja tagab Kiviteri eduka toimimise. Erastamiskonkurendid seostavad Eriõli plaane Kiviteris Venemaa kütusefirma Orenburgneftiga.

Erastamiskonkursil paremuselt teiseks valis agentuuri nõukogu ASi Sergomis pakkumuse, kelle pakutud ostusumma 101 miljonit krooni oli kolmest pakkumusest väikseim.

Sergomis on firma, mille põhiomanik on seni Kiviteri toodangu suurim vahendaja, Taanis registreeritud firma Eurodek. Samuti on Äripäeva andmeil Sergomise osanikud AS Flora Kommerts, Hoiupanga Investeeringute AS ning osa Kiviteri juhtkonnast, sealhulgas ka peadirektor Jüri Soone.

Soone ütles, et tal on väga raske kommenteerida Eriõli pakkumust, kuna ta ei ole seda näinud. «Meil on nendega olnud vähe ärikontakte,» sõnas Soone.

Samas märkis ta, et tõenäoliselt ei saa võitja puhul rääkida mitte niivõrd Eriõlist, kui aga firmade grupist, kelle juures on kindlasti mõni tugev investor.

Soone kinnitas, et toetas ise ASi Sergomis pakkumust, kuna selle põhiinvestor Eurodek on olnud Kiviteri pikaajaline partner.

Kui parima pakkumuse teinud Eriõliga mingil põhjusel 28. novembriks erastamislepingu allkirjastamiseni ei jõuta, alustab agentuur läbirääkimisi Sergomisega.

Piilmann ütles, et Eriõli kavatseb sõlmida erastamislepingu võimalikult kiiresti.

Selle aasta kaheksa kuuga oli Kiviteri käive 580 miljonit ja puhaskasum 11,7 miljonit krooni.

Kütuse ja määrdeainete vahendamise ja hulgimüügiga tegeleva Eriõli möödunud aasta käive oli 331 miljonit krooni.

Hetkel kuum