29. oktoober 1997 kell 22:00

Rahakriis kärbib firmade tulusid

ASi Talinvest-Suprema juhatuse esimees Peeter Saks ütles, et likviidsuskriis tõstab praegu Talinvesti korraldatavate võlakirjaemissioonide hinna seniselt 7 protsendilt 10 protsendile, mis võib vähendada ettevõtete kasumeid kuni 5 protsenti.

ASi Tallinna Soojus finantsdirektor Olev Nilisk ütles, et seoses Tallinna Soojuse võlakirjade intressi tõusuga vähendas ettevõte emissiooni mahtu 40 miljonilt kroonilt 25 miljonile kroonile. Ühtlasi lühendas Tallinna Soojus võlakirjade tähtaega kuu aja võrra 2 kuuni.

«Loomulikult mõjutab võlakirjaintresside tõus ettevõtte tulemusi,» lausus Nilisk. Tema sõnul on praegu raskustes kõik suurfirmad, kes kasutavad võlakirju rahavoogude tasakaalustamiseks.

Niliski sõnul läheb Tallinna Soojusel eriti raskeks seetõttu, et omanik Tallinna linn on koostanud väga tiheda eelarve. Ta ütles, et planeeritust väiksema võlakirjade mahu loodab ettevõte kompenseerida suurema arvelduskrediidiga Hoiupangalt.

Talinvesti enda võlakirju ostnud tundmatuks jääda soovinud investori sõnul sattus Talinvest likviidsuskriisi tõttu vahepeal makseraskustesse, sest ei suutnud tähtaegselt lunastada 75 miljoni krooni eest väljastatud võlakirju.

Peeter Saks kinnitas, et eilseks olid kõik võlakirjad lunastatud.

Hansapanga intressitoodete osakonna juhataja Ülo Kallas ütles, et võlakirjade intressid tõusevad koos pankadevahelise üleööturu laenuintressidega, mis tõusid eile rekordilise 10,83 protsendini. Tema sõnul saavad need, kes kiiresti reageerivad, praegu pankadest laenu isegi odavamalt, 10protsendilise intressiga. Laenutingimuste muutmisega pole pangad veel laenuintresside tõusule järele jõudnud, lisas Kallas.

Peale ASi Tallinna Soojus emiteerivad lähiajal võlakirju ASid Kalev, Eesti Energia, Tallinna Sadam, Tallinna Vesi.

Kallase sõnul tõuseb Tallinna Vee kolmekuulise võlakirjaemissiooni intress algselt kavandatud 7,3 protsendilt 11 protsendile. Eesti Energia ja Tallinna Sadama võlakirjade intress võib tõusta 13 protsendini, kuid isegi sellise hinna juures ei leia võlakirjad praegu ostjaid, tunnistas Kallas. Veel paar kuud tagasi emiteeris Tallinna Vesi võlakirju 6,8protsendilise intressiga.

Tallinna Vee pearaamatupidaja Inge Toms tunnistas, et ettevõte intressitõusu tõttu emissiooni 40 mln kroonist mahtu ega 3kuulist tähtaega ei muutnud. Küll aga jääb ettevõte intressitõusu tõttu ilma erakorralisest kasumist, märkis Toms.

Kallas märkis, et intresside tõusuga avaneb pankadel hea võimalus teenida, sest näiteks Saksa marga intress on praegu 3,8 protsenti, krooni oma aga 7,2 protsendi võrra kõrgem.

Hetkel kuum