5. november 1997 kell 22:00

Börsikrahh hävitas Tallinna Panga kasumi

Oktoober oli Tallinna Pangale teine kehv kuu pärast märtsi, mil pank teenis halvast laevalaenust tingitud laenukahjude tõttu ainult 0,1 mln krooni kasumit. Kehva majandusseisu põhjendab pank börsilanguse ja likviidsuskriisiga.

Tallinna Panga aktsia hind langes eile börsil üle 20%, 73 kroonilt 58 kroonile. Viimati oli Tallinna Panga aktsia hind nii madalal 11. juunil, kui aktsia maksis 56, 55 krooni.

Paralleelselt väärtpaberituru langusega tekkinud likviidsuskriis kahandas oktoobris Tallinna Panga varade mahtu ligi 400 mln krooni võrra. Teiste pankade hoiused vähenesid Tallinna Pangas ligi 300 mln krooni võrra ja riigiasutuste hoiused 117 mln krooni võrra.

Tallinna Panga väärtpaberiportfelli väärtus kahanes oktoobris ligi kolmandiku võrra 479 mln kroonini. Aktsiad moodustavad Tallinna Panga väärtpaberiportfellist 112 mln krooni.

«Võimalik, et kui pank poleks aktsiaid müünud ja väärtpaberiportfelli vähendanud, oleks pank lõpetanud oktoobri kahjumiga,» tunnistas Tallinna Panga juhatuse liige Martti Siimann.

Tallinna Panga investeeringud olid tehtud võrdselt Eesti, Vene ja teiste Balti riikide väärtpaberitesse. Kõik nimetatud väärtpaberiturud langesid oktoobris kuni 20 protsendi võrra.

«Ma ei saa aru, mis teiste pankadega toimub,» kommenteeris Siimann konkurentide suuri oktoobrikasumeid. «Mind ajab naerma, sest mõned inimesed ajavad pada suust välja, meie pole midagi varjanud,» lisas ta.

Siimann tunnistas samas, et mõned pangad olid oma väärtpaberiportfelli varem proviseerinud ja katsid oma väärtpaberikahjumeid reservidest.

Siimann ütles, et vaatamata väiksele oktoobri kasumile täidab pank lubatud aastakasumi. Oktoobri lõpuks oli Tallinna Pank teeninud 56,6 mln krooni kasumit, mis moodustab 79% aasta 71,5 mln krooni suurusest kasumiprognoosist. Aasta lõpus peab pank teenima vähemalt 7,4 mln krooni kasumit kuus.

Siimann ütles, et nii suure puhaskasumi teenimine järgnevatel kuudel ei valmista panga jaoks probleemi. Mis aga juhtub siis, kui börs langeb ka järgnevatel kuudel, ei osanud Siimann öelda. «Siis võib kogu vabariik poe kinni panna,» kirjeldas ta jätkuva börsilanguse mõju majandusele. Praeguseks on börs oma tipust langenud ligi 50%.

Tallinna Pangaga suuruselt ja investeeringute mahult sarnane Forekspank teenis oktoobris 8,2 mln krooni puhaskasumit.

Forekspanga juhatuse aseesimees Vahur Pindma ütles, et see, miks Forekspangal paremini läheb, on tingitud riskide paremast maandamisest.

Hetkel kuum