10. november 1997 kell 22:00

Voodipäeva hind sotsiaalministri teha

«Ministrile läheb kaalumiseks osa kompromisse, millega me täies mahus nõus oleme, ja osa kompromisse, millega me nõus ei ole,» rääkis Sinisalu. «Eelkõige puudutab see voodipäeva hinda.»

Sinisalu sõnul jäid haigekassade esindajad jäigalt 270 krooni suuruse voodipäeva hinna juurde. Raviteenuste osutajad nõuavad 300kroonist hinda. «Meie ettepanek oli ette valmistada seaduse muudatus, mille kohaselt patsient maksaks hotellikulude katteks 5% ehk 15 krooni oma taskust,» lisas arstide liidu president Indrek Oro.

Sinisalu möönis, et suure tõenäosusega otsustab sotsiaalminister siiski haigekassade esindajate pakutu kasuks. Praegu on voodipäeva maksumus 200 krooni.

Sinisalu sõnul otsustas hinnakomisjon eile tõsta ka osa protseduuride ja operatsioonide tasu, samuti riikliku valve valmisoleku tasu suurtele haiglatele. «Protseduuride hinnatõus on keskmiselt 10--20%,» lisas Sinisalu.

«Arstide liit on nüüd osalise kompromissi saavutanud ja seetõttu pole me enam nii agressiivsed,» ütles Oro. «Samm edasi on seegi, et suurenevad operatsiooni- ja protseduurihinnad.» Oro rõhutas, et raviteenuste hinnatõus pole mõeldud niivõrd arstipalkade suurendamiseks, kuivõrd haigla kõikide kulutuste suurenemise katteks. Eelmisel nädalal ähvardasid arstide ja õdede kutseühingud hoiatusstreigiga, kui nende nõudmisi ei täideta.

Oro sõnul pole reglementeeritud, millal sotsiaalminister peab oma otsuse tegema. «Eesmärk on kehtestada uued hinnad alates uuest aastast,» lisas Sinisalu. «Seetõttu ei usu, et hindade kinnitamine väga palju aega võtab.»

Raviteenuste hinnakomisjoni kuulub kuus inimest raviteenuste ostjate ehk haigekassade poolt, kuus inimest raviteenuste osutajate poolt ja kaks riigi esindajat.

Hetkel kuum