19. november 1997 kell 22:00

Väikeinvestor kaotas börsilangusega 9 miljonit

Esenlundi sõnul on tema hädades süüdi Hansapank, kelle töötajad pakkusid talle suvel soodsaid repotehinguid (aktsiate tagatisel võetud laen, mille eest ostetakse uuesti aktsiaid), ent nüüd sundisid kõik aktsiad üliodavalt maha müüma.

Praeguseks on 56aastane Esenlund kaotanud aktsiatesse paigutatud 5 miljonit krooni isiklikku raha. Kaks nädalat tagasi oli kaardiarvel ligi kaks miljonit krooni. Nüüd on tema pangakonto 200 000 krooniga miinuses ja pank nõuab tungivalt võla tasumist.

Veel kaks kuud tagasi unistasin ma isiklikust majast, autost, abiellumisest ja lastest, rääkis Esenlund. «See kõik tundub nüüd mõttetu,» nentis ta Hansapanga automaadi juures, mis keeldub juba nädal aega vastu võtmast tema pangakaarti.

Esenlundi sõnul loodab ta leida veel teisi õnnetuid investoreid, kes on läinud repotehingute õnge. Usun, et kui ma ei suuda pangalt õigust nõuda üksi, saab seda teha hulgakesi, lisas ta.

Suveks oli Esenlund oma 1 miljoni kroonise aktsiakasumiga üks edukamaid väikeinvestoreid. Eesti väärtpaberiturul tegutsedes kasvatas ta poole aasta jooksul oma aasta alguses tehtud 3 miljoni kroonise investeeringu 4 miljoni kroonini.

Vastavalt minu isikliku nõustaja, Hansapanga personaalpanganduse osakonna töötaja Ingmar Purge vahelisele kokkuleppele sai Purge hotelli Olümpia kohvikus tunnistaja juuresolekul 10 protsenti teenitud tulust ehk 100 000 krooni sularahas, lausus Esenlund.

Augustis, kui börs oli tipus, soovitas Purge repotehingutega võiduvõimalusi suurendada, märkis Esenlund. «Siis tundus kõik nii ilus, et müüsin aktsiate ostmiseks maha oma Mercedese ja Tallinnas asuvad korterid. Selle eest ostsin Forekspanga, Hoiupanga, Hansapanga ja Norma aktsiaid, mille pantimisel laenatud rahaga ostsin kokku veel ligi 4 miljoni krooni eest Hansapanga aktsiaid,» rääkis ta.

Kokku suurenes tema aktsiate turuväärtus sel moel ligikaudu 9 miljoni kroonini, ent samavõrra suurenes risk börsilanguse korral kõik kaotada.

Esimene börsilangus toimus 23. oktoobril. Kõigepealt nõudsid Hansapanga töötajad võetud aktsialaenudele lisatagatiste leidmist ja soovitasid kuni viimase hetkeni tal aktsiaid hoida ja mitte müüa, lausus Esenlund.

Lõpuks, kui börs endiselt langes ja Esenlundil lõppes raha lisatagatisteks otsa, nõudsid panga töötajad temalt nõusolekut aktsiate müümiseks. Selle saanud, ostis Hansapank 11. novembril Esenlundilt kõik aktsiad päeva madalaima hinnaga, jättes endise miljonäri 500 000 krooniga miinusesse.

Esenlundiga aktsiate tagatismüügilepingud sõlminud Hansapanga aktsiaturgude osakonna juhataja Tõnu Pekk möönis, et Esenlund ei võtnud kuulda panga soovitusi. Sellest tulenevalt ei saanud pank tema suurt kaotust vältida, lisas Pekk.

Ingmar Purge ütles, et ei mäleta Esenlundist midagi. Tema sõnul võis Esenlundiga tegeleda Hansapangast keegi teine, näiteks maakler Charlie Viikberg.

Hansapank-Eesti peadirektor Indrek Neivelt ütles, et rääkis samuti Esenlundiga, ent aktsiate hinna suure languse tõttu ei saanud Hansapank võtta kliendi riski omale. «Selliseid, kes kõik oma raha kaotasid, oli Hansapanga klientide hulgas ainult paar tükki,» tunnistas Neivelt.

Hetkel kuum