23. november 1997 kell 22:00

Õpetajad tüliõunaks

- Ühinenud opositsioon hääletas keskfraktsiooni ja vene saadikute toel tuleva aasta riigieelarvesse 200 miljonit krooni õpetajate palkade tõusuks, ajades sellega eelarve lõhki.

Pahandus läks koguni nii paksuks, et lõhkiaetud eelarve pärast ähvardab peaminister Mart Siimann tagasi astuda. Opositsioon oma nõudmistest tagasi astuda ei kavatse.

Õpetajate palgad on hea teema poliitilise profiidi lõikamiseks ja seda põldu on vähemalt Isamaaliit hoolega kultiveerinud. On ju õpetajate palk Eestis läbi aegade üks pisemaid olnud.

Ka seekordne õpetajate abil eelarve lõhkiajamine oli ajastatud hästi -- on börsikriis ja hiljaaegu ilmus statistikaameti teade kolmanda kvartali keskmise palga kohta, kus õpetajad sootuks viimsed.

Imestama paneb ka valitsuse käitumine. Selle asemel, et konstruktiivset kompromissi leida, tõstetakse käed üles ja jonnitakse -- kui teie nii teete, siis meie üldse ei mängi.

Nii on rahandusministri süüdistus opositsiooni aadressil -- saalis käis lasteaiamäng -- maksev ka koalitsiooni kohta. Niigi jahtunud Eesti majandusele välismaale tassitava rahaga külmkapipoliitika tegemise asemel võiks pigem haritlaskonna olukorda stabiliseerida.

Koalitsioon peab nüüd leidma vastuettepanekud, mis eelarve jälle tasakaalu viiksid. Kurvem stsenaarium rakendub siis, kui eelarve 1. märtsiks vastu võtmata jääb. President kuulutab siis välja erakorralised valimised, millest praeguste prognooside kohaselt lõikab enim kasu Keskerakond.

Hetkel kuum