25. november 1997 kell 22:00

Tallinna Vesi on Eesti edukaim ettevõte

Eelmisel aastal Tallinna Veevarustuse ja Kanalisatsiooni ME nime kandnud sajaprotsendiliselt Tallinna linnale kuuluv Tallinna Vesi teenis 1996. aastal 112,4 miljonit krooni puhaskasumit. Võrreldes 1995. aastaga kasvas ASi Tallinna Vesi kasum ligi 66 miljonit krooni. Kasumi poolest oli Tallinna Vesi Eesti edukamate ettevõtete edetabelis neljandal kohal.

ASile Tallinna Vesi järgnesid mööblitootja AS Mobel ja AS Eesti Telefon. Esikümnesse mahtusid ka AS Hansa Investments, AS Norma, AS Imavere Saeveski, AS Eesti Mobiiltelefon, eelmise aasta võitja AS Pakterminal, AS ES Sadolin ja AS Famar-Desi. TOP 100 arvutatakse käibe, kasumi ja rentaabluse ning nende näitajate kasvu põhjal.

Eesti suurima käibega firma oli 1996. aastal RE Eesti Energia, mille realiseerimise netokäive oli 2,84 miljardit krooni. Suurim puhaskasum oli eelmisel aastal ASil Pakterminal 264,38 miljonit krooni ja suurim rentaablus Tallinna Kadaka turu omanikfirmal AS Combinent 60,09 protsenti. Äripäeva Kirjastuse AS oli rentaabluse poolest Eesti ettevõtete seas 22. kohal.

Põhjalikud tabelid Eesti viiesaja suurema ettevõtte kohta on avaldatud tänase Äripäevaga kaasas käivas erilehes «TOP 100».

ASi Tallinna Vesi peadirektor Enno Pere avaldas rahulolu, et nii absurdne ettevõtluse vorm nagu munitsipaalettevõte on pälvinud Eesti edukamate ettevõtete seas nii suure tunnustuse.

Pere selgitas majandusedu oskusega leida suuri välisinvesteeringuid. Kolme aastaga on Tallinna Vesi kasutanud tagastamatut abi 114,8 miljoni krooni eest. Ettevõtte kümne aasta investeeringute maht on 2,6 miljardit krooni.

«Meil on kujunenud äärmiselt tugev meeskond, kes on suutnud ettevõtte võimalikult efektiivselt tööle panna,» lausus Pere. «Läänes ei tunta kusagil sellist monstrumit, mis majandaks kogu veevärki toorveehaaretest heitveepuhastuseni.»

Tallinna Vesi jääb Pere väitel ka edaspidi Tallinnas monopoolsesse seisundisse, sest konkureerivate veevärkide ehitamiseks ei ole tema sõnul maa sees lihtsalt ruumi.

ASis Tallinna Vesi töötab 878 inimest keskmise palgaga 4660 krooni. Kolme aastaga on töötajate arv vähenenud viiesaja inimese võrra.

Äripäeva tegevtoimetaja Andrus Vaher ütles eilsel pidulikul autasustamistseremoonial, et Eesti 500 suurema ettevõtte koondkäive kasvas eelmisel aastal 29,8 protsenti ja puhaskasum 11 protsenti. Kui 1995. aastal oli 500 suurema ettevõtte alampiiriks 20 miljoni kroonine käive, siis eelmise aasta näitajate põhjal oli see tõusnud 34 miljoni kroonini, lisas Vaher.

Kaubandus-tööstuskoja peadirektor Toomas Tamsar märkis, et igal aastal jõuab saja miljoni krooni suuruse aastakäibeni 30 uut firmat. Samas mainis ta, et 500 suurema käibega firma hulgas andsid Tallinna firmad kaks kolmandikku kogukäibest ja 81 protsenti kasumist.

Hetkel kuum