27. november 1997 kell 22:00

Kas Moe piiritusetehase aktsiate müük oli kasulik?

POOLT

Moe lugu ei ole piisavalt kajastatud. Tegelikult oli olukord nii, et Moe tehas oli väga sandis seisus, taustaks oli Oru ja otsisime võimalusi, et teda päästa.

Moe tehase nõukogu poolt pakuti lahendusena aktsiakapitali laiendamist. Juristid tegid selgeks, et see on juriidiliselt korrektne ja võimalik. Järgmise sammuna läksin valitsusse, et küsida nõusolek. Esmaspäevasel valitsuse ja koalitsiooni fraktsioonide esimeeste nõupidamisel kandsin ette, et nüüd on Moe tehasega nii, et oleme käpuli kukkumas, tööd ei ole ja ma pakun lahenduseks välja selle idee, teist ideed mul ei ole. Sain vaikiva nõusoleku, sest keegi ei olnud vastu, aga me ei vormistanud selles osas ka mingit valitsuse otsust. See on ka ainuke asi, millega mind saab rünnata, et mul ei olnud valitsuse volitusi.

Mul oli küll volitus, aga mul ei olnud seda kahte rida. Mul oli suuline volitus, mis oli kõvem kui valitsuse volitus, sest seda toetasid ka tipp-poliitikud. Tegin selle asja ära ja tänaseni ei kahetse. Nüüd esimest korda elus käisin möödunud teisipäeval Moed vaatamas. Inimesed on õnnelikud ja tööd on, need kaasomanikud on transiidi Kasahstani kaudu käima pannud. Jumal hoidku, mis siis sellest halba on. See sama Winum, Ants Laos ja Co, käisid ka Moe tehast vaatamas ja olid ühed kandidaadid, nii nagu ka Balti Põrand. Kaasosanikule esitati karmid tingimused ja sellepärast jäädi Balti Põranda peale.

Balti Põrand kukkus õnnetu nimega välja, sest neil ei olnud veel firmat. Olid ainult turusidemed ja nad võtsid riiuli pealt selle esimese ettejuhtuva nimega firma, mis osutus olevat õnnetu nimega ja sellepärast nüüd õiendatakse. Kogu lugu. Nüüd öeldakse, et kolm miljonit kolmandiku eest oli vähe. Aga kuna tingimused olid ka karmid, nõuti, et seisvale tehasele tuleb garanteerida turg, siis keegi rohkem ei pakkunud.

VASTU

Siiani ajakirjanduses väidetuga, et kolmandiku Moe piiritusetehase aktsiate müük päästis piiritusetehase olukorra, ei saa ma päriselt nõustuda.

Nii riigile kui ka ettevõttele oli Rakvere piiritusetehase erastamine praegusel kujul kasulikum. Üks asi on see, et ühe korraga erastati kogu ettevõte. Ostja on tuntud. Rakvere piiritusetehas erastati suhteliselt kiiresti ja see oli ka vajalik, sest iga päev viivitust oleks tähendanud seda, et asi läheb hullemaks.

Ettevõtte hind on väga suhteline asi. Üks asi on see, kui palju see tehas maksab, et ta edasi müüa, teine asi on see, et teda majandada ja hoida korralikult töös, mis nõuab täiendavalt kapitali. Kolmandiku aktsiate müük ei näita veel Moe piiritusetehase hinda ja ei tähenda veel seda, et ülejäänud kaks kolmandikku müüakse sama odavalt.

Moe piiritusetehase kolmandiku aktsiate hind sõltus tegelikult aktsiakapitali suurusest, aga aktsiakapital ei näita veel tehase hinda. Ettevõtte turuhind oleneb ikkagi sellest, et kui tahtjaid on rohkem, siis läheb hind üles ja vastupidi.

Hetkel kuum