2. detsember 1997 kell 22:00

Dow ilmutab optimismi

Riia börsil olid teisipäeval taas aktiivsed vaid kohalikud investorid. Sellest tulenevalt oli börsikäive tagasihoidlik vaid 169 000 latti. Tooni andis tavapäraselt turuliider Unibanka, mille hind püsis muutumatuna. Sellest hoolimata kerkisid turuindeksid protsendikolmandiku võrra. Vaikelu Riia börsil jätkub vähemalt aasta lõpuni, kuna kohalikel investoritel napib vahendeid hindade mõjutamiseks positiivses suunas ning välisinvestoreid pole lähemal ajal turule oodata.

Sündmused Vilniuse börsil kulgesid üsna sarnaselt Riia omadele. Käive oli viimastele nädalatele harjumuspäraselt napp, enamik ordereid väikesed ning hinnad turul langesid. Maaklerite sõnul liigub turg praegu suhteliselt kitsas vahemikus ning madal kauplemiskäive suurendab hindade volatiilsust. Selget trendi kujunenud ei ole ning aasta lõpuni pole seda ka oodata.

Uudis USA turgude võimsa tõusu kohta ei suutnud Vene aktsiate hindu olulisel määral loksutada. Hommikul võis küll täheldada aktsiahindade mõningast tugevnemist, mida osa maaklereid hindas kui turu toetamise katset suuremate investorite poolt, kuid päeva jooksul see vaibus ning turg võttis järjekordse kaotuse. Aktsiaturge muutis närviliseks võlakirjaturgude hinnataseme tõus esmaspäeval. Maaklerid ennustavad, et aktsiate hinnad ei stabiliseeru enne, kui rahuneb GKO-turg ning tähtaegu määrata ei taheta.

USA turud reageerisid Aasia turgude tugevnemisele esmaspäeval võimsalt. Dow ajaloo neljas punktitõus (190 punkti) viis indeksi taas üle 8000 punkti piiri. Ehkki laiem turg reageeris «suurtest sinistest» veidi tagasihoidlikumalt, oli keskmine tõus siiski tugevalt üle 2%. Tõusu toetasid Jaapani valitsuse avaldus sekkumisest hoiustajate kaitseks suurema finantskrahhi korral ning nafta- ja kulla hinna langusest ergutatud võlakirjade hindade tõus. Mõned analüütikud kahtlesid siiski lähema aja väljavaadetes, pidades turgude reaktsiooni liialt eufooriliseks.

Hetkel kuum