2. detsember 1997 kell 22:00

Eesti piimatootjad ELi otsuse ootel

Euroopa Liit (EL) pole oma sanitaarinspektorite komisjoni otsust Eesti piimatoodangu ekspordikõlblikkuse kohta Eesti piimaliidule veel avaldanud.

Piimaliidu direktor Rein Reisson ütles, et novembri alguses kolme Eesti piimatööstust külastanud komisjon teeb oma otsuse detsembri jooksul ning see jõustub uuel aastal.

Esmaspäeval keelustas Euroopa Liit Poola piimatoodete sisseveo, põhjendades otsust viletsate sanitaartingimustega Poola piimakombinaatides.

Otsus järgnes ELi tervishoiuinspektorite Poola-visiidile. Inspektorid tuvastasid tõsiseid probleeme neljast külastatud meiereist kahes.

Juhul kui ELi sanitaarinspektorite komisjon otsustab Eesti piimatoodetele ekspordiluba mitte anda, võib Eesti kaotada ka ekspordi Venemaale.

Reissoni sõnul hakkab ka Venemaa varsti nõudma ELi ekspordiluba.

Eesti eksportis tänavu üheksa kuuga piimatooteid ELi riikidesse 90 mln krooni ning Venemaale ja SRÜ riikidesse 404 mln krooni eest.

Reissoni sõnul oleks ekspordiloa võimaliku kaotuse puhul suurem süüdlane põllumajandusministeerium kui kontrollitud piimatööstused.

«Viga ei saa olla hügieenieeskirja rikkumises, kuna Eestis niisugune eeskiri üldse puudub,» ütles Reisson.

Veterinaarameti peadirektor Agu Pärtel ütles novembri alguses, et kolme meiereid külastanud Euroopa Liidu inspektorid ei jäänud neist ühegagi täielikult rahule.

Kuna kontrollitud ettevõtete järgi tehakse üldistus terve Eesti piimanduse olukorrast, võivad leitud puudused põhjustada Pärteli sõnul piimatoodete ekspordi täieliku keelu ELi riikidesse. BNS

Hetkel kuum