2. detsember 1997 kell 22:00

Talunik süüdistab Oru tehase ekshaldurit

Haav kirjeldas, et 24. novembril sõitsid tema sigala ette veoautod ja tundmatud mehed laadisid 138 siga autodesse. Laadimistöid juhatas Haava sõnutsi OÜ Orbik esindaja Andres Kuusk.

Loomad viidi Lüganuse vorstitsehhi, kus nad Haava andmeil elutsevad praegu ühes laudas. Haav oli need sead aga augustis müünud võla katteks eraisik Tiit Koppelile ja hooldas neid lepingu alusel. Ka Tiit Koppel on esitanud politseisse avalduse Kuuse suhtes kriminaalasja algatamiseks, väitis Haav.

Haav kohtus Andres Kuusega novembris Eesti Maapanga Jõhvi filiaalis, kus pank nõudis talunikult tagatiseta laenulepingu lõpetamist ja laenuraha kiiret tasumist.

Samal päeval, kui sead laudast minema viidi, esitas Haav hagiavalduse Ida-Viru maakohtusse. Tema sõnul teatas Maapanga töötaja Jürisson 17. novembril, et panga 50 000kroonine laenuleping temaga on lõpetatud.

«Hakati nõudma, et kohe on vaja maksta laenujääk 43 000 krooni. Öeldi, et laenul pole tagatist ja pank on nõus võtma tagatiseks mulle kuuluvad sead,» jätkas Haav. «Öeldi, et kui ma ei nõustu alla kirjutama tühjale blanketile, siis võtavad nad ära minu isikliku vara. Kutsuti kohale Andres Kuusk. Teda esitleti kui võimalikku laenu äraostjat. Edasi järgnes psüühiline surveavaldus, kuni kirjutasin tühjale blanketile alla.»

Haava sõnul kutsuti ta taas panka mõne päeva pärast, mil ta näitas sigade ostu-müügilepingut Tiit Koppeliga.

«Siis ütles kohalviibiv Kuusk, et märgime 17. novembril minu allkirjastatud blanketile varasema kuupäeva ja siis on sead varem müüdud,» rääkis Raimo Haav. Ta kinnitas, et siis tehtigi fiktiivne müügileping. Haava sõnul on peale selle võltsitud tema allkirja fiktiivsel hoiulepingul, mille järgi ta kohustus Orbikule müüdud sigu hooldama. Selle hoiulepingu alusel tuligi Kuusk mõne päeva pärast sigade järele.

Kui Oru pankrotihaldurina töötanud Andres Kuuse autost varastati 600 000 krooni Oru turbatehase töötajate palgaraha, vabastas Maapank mehe Jõhvi filiaali juristi kohalt. Politsei algatas Kuuse suhtes kriminaalasja, mis on eeluurimise staadiumis.

Nüüd OÜ Orbik esindajana töötav Andres Kuusk teatas, et tema Maapanka enam ei esinda. Orbikul pole ka Maapangaga mingeid kokkuleppeid Raimo Haava võla suhtes, lisas Kuusk.

Kuusk ei osanud selgitada, miks Haav oma sead suvel Orbikule pidi müüma. «Haav pole Orbikult minu teada laenu võtnud, aga suvel hakkasid kreeditorid teda pigistama. Rohkem ma ei tea, jään vastuse võlgu,» lisas ta.

Kuuse teada on Raimo Haav paljudele võlgu. «Arendab sellist Ostap Benderi tüüpi äritegevust,» lausus ta.

Maapanga Aravete kontori laenuprojekti juht Enn Lamp sõnas, et ta ei tea Kuuse seosest Maapanga võlaga midagi. Raimo Haav on aga tema sõnul selle kandi suurim võlgnik, tal on peale 50 000 krooni võetud veel üks mitu korda suurem laen Maapangast, märkis Lamp.

Hetkel kuum