4. detsember 1997 kell 22:00

Aasia mõju Venemaal

Vene keskpank oli sel nädalal juba teist korda 14 päeva jooksul sunnitud tõstma keskseid intressimäärasid, et kaitsta Vene majandust kriisi eest maailma finantsturgudel. Lombardimäär, millega keskpank annab kommertspankadele lühiajalisi laene võlakirjade vastu, kerkis varasemalt 22--28 protsendilt 36-le. Novembris 28 protsendini tõstetud refinantseerimismäär jäi küll muutmata, kuid keskpanga president Sergei Dubinin on lubanud sedagi paari päeva jooksul tõsta.

Kolmapäeval investoritele kõneldes ütles ta, et pank jäigendab monetaarpoliitikat rubla kaitsmiseks. Keskpank on teinud turul jõulisi rubla tugioste, et kaitsta rublat ja võlakirjaturgu, kuid see on ohtlikult vähendanud riigi valuutareserve -- viimase paari nädalaga on need kahanenud 3,5 miljardi dollari võrra ja on praegu 18 miljardit dollarit.

Ehkki Venemaa on palunud välisinvestoreid neli nädalat oodata, jätkavad need raha väljatõmbamist võlakirjaturult. Viimased paar nädalat on keskpank olnud peaaegu ainus rubla ja võlakirjade ostja, kulutades selleks nädalas ligikaudu miljard dollarit.

Globaalturgude ebakindlus, väliskapitali väljavool ja eelarvedefitsiit on andnud majanduse loodetud toibumisele vähemalt kuuekuulise tagasilöögi, ütles esimene asepeaminister Anatoli T?ubais, lisades, et intressimäärade tõus võib lõplikult kustuda lootuse kevadisest majanduskasvust ja uue kapitali sissevoolust.

Üheksa kuuga, kui Venemaal alanesid inflatsioon ja intressid, on sinna tulnud kuus miljardit dollarit välisinvesteeringuid. Ent kui Venemaa nüüd rubla stabiilsuse hoidmiseks intresse tõstab, siis kaotab see ühe tipp-poliitiku sõnul investeerijate usalduse Venemaa vastu tükiks ajaks. AP-BNS-ECD-ÄP

Hetkel kuum