• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Paldiski tahab miljoneid Pentagoni eest

  Paldiskis asuv Eesti suurim sõjaväekompleks, rahvasuus Pentagonina tuntud allveelaevade õppekeskus läks 1995. aastal kaitseministeeriumi valdusse, kes omakorda andis hooned kaitsejõudude peastaabi käsutusse.
  Möödunud aasta augustis esitas Paldiski linnvalitsus valitsusele taotluse anda kompleks munitsipaalomandisse. «Septembris kadusid hoonete akendelt alumiiniumraamid, oktoobris läksid kõige kaduva teed radiaatorid. Selle aasta suveks oli Pentagon sellises seisukorras, et sealt polnud enam midagi võtta, kurdab Paldiski linnapea Jaan Mölder.
  «Peagi tekkisid mahajäetud kompleksi esimesed laibad,» ütleb Mölder. Tühjaks riisutud Pentagon jäi linna keskele kui õudusunenägu.
  Nädalapäevad tagasi andis riik Pentagoni linnale üle, kuid nüüd vaieldakse, kes vastutab kunagise allveelaevnike õppekeskuse tühjaks kandmise eest. Oleme ise koha peal hinnanud, et vara on ära viidud kaheksakohalise numbri suuruses summas, lubab Mölder täpse kahjunõude veel välja arvutada.
  Mölderi kinnitusel oli kogu kompleks üleandmise hetkel väga heas korras, aknad olid ees, keskkütte- ja elektrisüsteemid töötasid.
  Vastuvõtmispaberitele alla kirjutanud kaitsejõudude kolonel Raul Luks ei täitnud oma kohust, nendib Mölder.
  Raul Luksi sõnul on Mölderi jutt puhas laim. «Ma ei ole alla kirjutanud ühelegi paberile, kus ma oleksin nõustunud vastutama Pentagoni säilimise eest. Olin lihtsalt valvur, kogu vara kuulus kaitseministeeriumile,» ütleb Luks.
  Samas süüdistab Luks hoopis linnapead varaga hooletus ümberkäimises. «Asi pole ainult ühes kompleksis. Mölder on lasknud ära lagastada kogu Pakri poolsaarel asuva üleantud vara,» lisab ta.
  Esialgsete plaanide kohaselt pidi kompleksi tulema kaitsejõudude õppekeskus. Valitsuste vahetused tõmbasid sellel plaanile kriipsu peale. Sihipärane kompleksi rüüstamine algas 1996. aasta juunis, kui oli lõplikult selge, et Paldiskisse õppekeskust ei tule, kinnitab Mölder.
  Esmalt läks massiivne allveelaeva makett -- metall keevitati lihtlabaselt lahti ja loobiti läbi akna välja, kust Emex selle laiali vedas, räägib Mölder. Ta jätkab: «Väljaviskamiseks ei suvatsetud aknaidki lahti teha ja kogu kraam läks koos klaasidega. Kutsusin kohale kaitseministeeriumi esindajad, riigikontrolli, kaitsepolitsei. Kõik laiutasid käsi ja lõhkumine jätkus.»
  Kaitseministeeriumi kantsleri Eero Vaarmanni sõnul on raske kommenteerida kolme aasta tagust juhtumit, kuid tunnistab, et riigi varaga on hooletult ümber käidud.
  Luksi sõnul valetab Mölder, kui väidab, et tänavu suveks oli kompleks rüüstatud. «Lahkusime sealt suvel ja siis olid klaasid ees. Pärast valve mahavõtmist algas seal sihipärane hävitustöö, millele linnapea ise kaasa aitas,» ärritub Luks.
  Vaarmanni sõnul ei saa Paldiski linn nõuda Pentagoni eest mingit kahjutasu. «Kui toimub tasuta võõrandamine, on kompensatsiooni nõudmine kummaline. Linnapea oleks pidanud oma pretensioonid esitama tunduvalt varem,» räägib Vaarmann.
  Tema sõnul pole keegi kompleksi tahtlikult rüüstanud ja kohalik omavalitsus peab ise korra eest hoolt kandma. Kaitseministeerium ei taga ühiskondlikku korda, lisab ta.
  Riigikontrolli nõuniku Rein Söördi sõnul on riigikontroll jälginud sõjaväest järele jäänud vara kasutamist. Vastavasisulisi pöördumisi on esitatud nii valitsusele kui ministeeriumidele, kuid selgub, et riik ei ole kõige parem omanik.
  «Ma ei kujuta ainult ette, mis alusel kaitseministeerium tekitatud kahju hüvitama peab,» ütleb Söörd. Ka tema sõnul oleks Mölder pidanud vara vastuvõtmise ajal kohe oma pretensioonid esitama. Kohalik omavalitsus ei pea vara endale võtma, kui vara haldamine üle jõu käib, järelikult on linnapeal oma põhjus, miks ta kompleksi munitsipaalomandisse taotles, oletab Söörd.
  Paarile väikesele objektile on isegi huvilised olemas, kuid enne hooneregistrisse kandmist ei saa sõlmida ühtegi lepingut, ütleb Mölder. 92 000 ruutmeetri inventariseerimine ja registrisse kandmine läheb Mölderi arvutuste kohaselt maksma kuni poolteist miljonit krooni.
  Vaarmanni kinnitusel ei ole riigil raha, et kanda ligikaudu 1500 objekti kinnistusraamatusse.
  Pentagoni peahoonet Paldiskile ei antud. See jäi üle andmata, sest linn ei põhjendanud selgelt, mida sellega tehakse.
  Mölder ütleb, et peahoonesse pidi tulema Euroloto keskus. Nähtavasti ei meeldinud valitsusele see plaan, lisab ta.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

TalTechi teadur: süsinikdioksiid tuleb kinni püüda
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
Kliimavõidujooksus aitab meid seni kasutamata tehnoloogia, kirjutab TalTechi vanemteadur Alla Šogenova.
USA börs jätkas tõusu
Kolmapäeval jätkus USA börsidel tõus, kui kõik kolm peamist indeksit ronisid kõrgemale, vahendab Yahoo Finance.
Kolmapäeval jätkus USA börsidel tõus, kui kõik kolm peamist indeksit ronisid kõrgemale, vahendab Yahoo Finance.
Raadiohommikus: uue riskifondi miljonid, meelerahu ja politseinikud allilmas
Neljapäevases hommikuprogrammis teeme juttu endiste politseinike üllatavatest sidemetest allilmaga, mis paljastusid sajandi maffiaprotsessil. Osadest neist saate Äripäevast lugeda juba täna õhtul, osadest neljapäeva hommikul.
Neljapäevases hommikuprogrammis teeme juttu endiste politseinike üllatavatest sidemetest allilmaga, mis paljastusid sajandi maffiaprotsessil. Osadest neist saate Äripäevast lugeda juba täna õhtul, osadest neljapäeva hommikul.
Raadiohommikus: kust tuleb töökius ning kuidas peab maitsema veganpihv?
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis räägitakse töökiusamisest, veganpihvidest ja lühirendiautode äri toimimisest raskete ilmaolude korral.
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis räägitakse töökiusamisest, veganpihvidest ja lühirendiautode äri toimimisest raskete ilmaolude korral.