14. detsember 1997 kell 22:00

Renditakse üha kaasaegsemaid büroosid

Tihe konkurents sunnib ettevõtjaid üha enam mõtlema otsese äritegevuse kõrval ka keskkonnale, milles tegutsetakse. Enesest lugupidav ja mainekas firma ei saa bürood rentida räämas ja lagunevas majas, kuna see vähendaks usaldust ning peletaks tõsised kliendid ja äripartnerid eemale.

Nõudlus kvaliteetsete äripindade järele suureneb pidevalt. Tallinnas käiv vilgas ehitus- ja renoveerimistegevus suurendab valikuvõimalusi. Kui veel paar kuud tagasi valitses arvamus, et suure hulga uute büroopindade valmimine võib tekitada turul varsti ülepakkumise ja hinnad alla viia, siis nüüd on olukord seoses rahakriisiga muutunud.

Heas olukorras on need kinnisvaraarendajad, kel hooned valmis või ehituste rahastamine pankadega juba kokku lepitud. Kuna pankade laenupoliitika on muutunud konservatiivsemaks ja rahastajat on keerulisem leida, siis uusi projekte nii kiiresti enam kindlasti ei lisandu. Ajaliselt nihkuvad kavandatavad projektid aga kaugemasse tulevikku ja see pidurab ehitustegevust. Seepärast võib prognoosida uute pindade renditaseme püsimist.

Kesklinna büroopindade ostu-müügihinnad jäävad praegu üldjuhul vahemikku 8000--11 000 kr/m². Kuna finantseerimine on läinud keerulisemaks, väheneb firmade ostuhuvi. Kinnisvarafirma Mendelson ja Co äripindade grupijuht Aivar Kaitsa tõdeb, et kuigi pankadest on raske raha kätte saada, leiavad paljud muid rahastamisallikaid. Tema sõnul on osa firmasid kinnisvara soetamise eesmärgil n-ö säästud välja toonud, sageli leitakse finantseerija ka välismaalt.

Kuna praegu tehakse paljud tehingud varasemate kokkulepete alusel, siis võib rahakriis Kaitsa hinnangul hakata tunda andama järgmise aasta märtsis.

Erinevalt müügiturust on renditurg endiselt aktiivne. Üldiselt on büroode rendihinnad aasta lõikes stabiilsed olnud, langenud on vaid vanalinna hinnatase.

Vanalinnas asuvate bürooruumide rentimise vastu hakkas huvi vähenema umbes kaks aastat tagasi terava parkimisprobleemi tõttu. Populaarsuse tipphetkel maksti vanalinna büroo eest isegi üle 300 kr/m². Selle aasta alguses peeti vanalina käidavamatel tänavatel tavapäraseks rendihinnaks 200 kr/m², praegu antakse renoveeritud majades kontoriruume rendile 150--180 kr/m².

Aivar Kaitsa hinnangul on piiriks 140 kr/m², millest allapoole vanalinna rendihind langeda ei saa.

Langeda võivad veel ka vanade ja renoveerimata ruumide hinnad. Remontimise on nõus enda kanda võtma enamasti väikesed ja tegevust alustavad firmad, kel raha napib. Kui aga firma kosub, nõuab maine enamasti kvaliteetsemat bürood.

Hetkel kuum