12. jaanuar 1998 kell 22:00

Balti turud loodavad tõusu

Riia börsil langesid pea kõik aktsiad. Ligi kolmveerandi börsikäibest tegi Unibanka, mis langes 1,3%. Ka Londonis odavnes Unibanka GDR 5,25 dollarilt 5,225-le ning maaklerite hinnangul oli see tingitud eeskätt Aasia kriisi süvenemisest tingitud investorite usalduse vähenemisest. Ka teised juhtivad aktsiad kaotasid hinda ning enne maailma turgude rahunemist pole asjade paremat käiku oodata ka Läti turul.

Vilniuse börsil aktsiad laupäevasel asendussessioonil langesid, esmaspäeval aga näitas põhinimekiri taas kerget tõusu. Tähelepanu keskpunktis oli Vilniuse pank, mis tõusis 260 litini ning tegi ka lõviosa börsi käibest. Panga head 1997. a tulemused ja 1998. a optimistlik prognoos on endiselt huvipakkuvad. Maaklerid hoiatasid siiski, et üleüldine langus maailma turgudel, samuti Eesti turu järsk kukkumine võivad Vilniuse börsi teisipäeval samuti kaasa tõmmata.

Vene aktsiad kukkusid ka esmaspäeval järsult pärast Aasia kriisi uut süvenemist. Paanilist müümist ei täheldatud, kuid üldisest pessimismist haaratuna alandasid maaklerid kiirelt noteeringuid. Sügisene kriis muutis Vene maaklerid Aasia turgude suhtes äärmiselt tundlikuks. Välisinvestorid kauplemises oluliselt ei osalenud, oodates rahulikumaid aegu. Käive oli suur, ületades 90 miljoni dollari piiri ning RTS-indeks langes enam kui 14%.

Reede õhtul jätkasid USA aktsiad järsku langust ning tulemuseks oli USA börsiajaloo halvim nädal (Dow järgi mõõtes). Aasia kriisile lisaks nõrgendasid turgu oodatust palju enam tugevnenud tööturunäitajad.

Esmaspäeva hommikul jätkus allaliikumine endise hooga ning esimese hooga jõudis Dow 100 punktiga miinusesse, ka Nasdaq langes 30 punkti võrra. Hilisel ennelõunal hakkas turg siiski tugevnema. Selle taga olid põhiliselt tehnoloogiahiiglased Intel ja Microsoft, kes ka ülejäänud tehnoloogiasektori üles vedasid ning Dow jõudis 35 punktiga positiivsele pinnale.

Hetkel kuum