Lühiuudised

29. jaanuar 1998, 00:00

Möödunud aastal oli Eesti kaubavahetuse puudujääk esialgseil andmeil 24,0349 miljardit krooni, mis on 1,6 korda suurem kui 1996. aastal.

Tollistatistika andmetel moodustas kaupade väljavedu mullu 41,3145 miljardit krooni. Sissevedu oli 65,3494 miljardit krooni.

1996. aastal veeti kaupu välja 26,015 miljardi krooni eest ning sisse 40,485 miljardi krooni eest. Seega moodustas 1996. aasta kaubanduspuudujääk 14,469 miljardit krooni.

Kaupade väljaveost moodustas mullu 51,9 protsenti eksport, 0,8 protsenti ajutine väljavedu taassisseveo kohustusega ning 47,3 protsenti taasväljavedu.

Sisseveost 56,3 protsenti moodustas import vabaks ringluseks, 16,5 protsenti ajutine sissevedu, 0,4 protsenti taassissevedu ning 26,8 protsenti imporditud kaupade tolliladustamine. BNS

Kinnisvaraspetsialistide sõnul on rahaturu intressimäärade tõus toonud kinnisvaraturul kaasa stabiilse ja väheaktiivse perioodi.

«Otseselt pole rahaturu ahenenud võimalused veel kinnisvaraturu hindadele mõju avaldanud,» ütles kinnisvarafirma Mendelson & Co analüütik Aivo Vahemets.

«Kinnisvaraturg reageerib rahaturu muutustele alati teatava inertsiga. Praegu on enamik müüjaid ja ostjaid lihtsalt äraootaval seisukohal, tehinguid on vähe,» rääkis ta.

Vahemets möönis, et tegelikult on aasta esimesed kuud kinnisvaraturul alati kõige rahulikum ja stabiilsem periood.

«Märtsis peaks turg uue hoo sisse saama, selle ajani vaevalt et midagi kardinaalselt muutub,» rääkis Vehemets.

«Turuosalised ootavad rahaturu intressimäärade langust ja on raske uskuda, et see võiks enne märtsi toimuda.» BNS

Läti juhtivate piimatöötlejate hulka kuuluv Läti konservpiimakombinaat Rezeknes Piena Konservu Kombinats (RPKK) tahab alustada aktiivset tööd Eesti turuga, ütles kommertsdirektor Uldis Dvinskis.

«Me tahame teha tänavu aktiivsemat tööd Eesti ja Leedu turuga, oleme isegi töötanud välja eesti- ja leedukeelsed sildid,» ütles Dvinskis.

Firma ekspordib 80 protsenti toodangust. «

RPKK teenis möödunud aastal 19,5 miljoni kroonise puhaskasumi ligi 350 miljoni kroonise käibe pealt. BNS

Saksa firma Berliner Wasser Betriebe koostöös Deutsche Bankiga soovib omandada osaluse ASis Tallinna Vesi.

Deutsche Banki ja Berliner Wasseri esindajad tutvustasid teisipäeval oma ettepanekuid ASi Tallinna Vesi erastamiseks Tallinna linnavolikogu esimehele Edgar Savisaarele.

Berliner Wasser on munitsipaalettevõte, mis kuulub täielikult Berliini linnale. Ettevõte varustab veega nelja miljonit inimest Berliinis ja selle lähiümbruses. BNS

Riigikogu hääletas eile menetlusest välja Uno Mereste algatatud ostueelisõigusega erastatavate kruntide eest tasumist korrastava eelnõu, mis oleks andnud maksusoodustusi neile, kes maksavad pool maa hinnast ette EVP-des.

Ettepaneku elamu-, suvila- ja aianduskruntide eest EVPdes ettemaksmise korraldamise seaduse eelnõu tagasi lükata tegi riigikogu maaelukomisjon, kes leidis, et EVPdes on võimalik ettemaksu teostada juba praeguste maareformi alaste õigusaktide alusel. BNS

Keemiakombinaat AS Silmet sõlmis üleile muldmetallide tarnelepingu Jaapani vahendusfirmaga Nissho Iwai. Leping katab ligi 40 protsenti Silmeti haruldaste muldmetallide aastasest tootmismahust.

Silmet Grupi juhatuse esimees Neeme Jõgi kinnitas, et eile allkirjastasid Nissho Iwai ja Silmet haruldaste muldmetallide tarnelepingu, mille maht on umbes 50 miljonit krooni.

Koostööpartner Nissho Iwai vahendab eri tööstusharude suurkontsernidele vajalikku tooret. BNS

Riigikogu muudab ühe eelnõuga 18 seadust, et vältida pettusi äriseadustiku, mittetulundusühingute seaduse, sihtasutuste seaduse ja mitme nendega seotud seaduse rakendamisel.

Justiitsminister Paul Varuli sõnul puutuvad need seadused teistest enam kokku Eesti igapäevase majandustegevusega ja neid rakendatakse erakordselt tihti.

«Seaduse omaksvõtmine tähendab aga ka seda, et selle kasutajad on leidnud seadustes auke, mis võimaldavad neid meelevaldselt tõlgendada,» märkis ta. BNS

Alkoholitootja AS Ofelia paneb järgmisel teisipäeval Tabasalus nurgakivi uuele, 13,5 miljonit krooni maksvale haldushoonele.

Ofelia peadirektor Toomas Tapupere ütles, et uue haldushoone ehitust rahastab Ofelia tuumikinvestor Soome firma Primalco OY.

Lisaks plaanib ettevõte sel aastal investeerida tootmise moderniseerimisse 15 miljonit krooni.

Peatöövõtja Harju Ehitus peaks uue haldushoone ehituse lõpetama mais. Haldushoone valmib tehase vahetus läheduses ning sellega kaasneb kanalisatsioonitrassi ja territooriumi haljastus.

Ofelia on Eestis Liviko järel teine kange alkoholi tootja. Ettevõtte eelmise aasta käive ulatus 90,2 miljoni kroonini. BNS

Valitsus peab seoses pensionide tõstmisega tegema siiski lisaeelarve, kuigi on varem kinnitanud, et tänavu seda ei tule.

Kuna valitsus kavandab pensionitõusuks poole võrra rohkem, kui eelarve kinnitamisel kavandatud, tuleb ilmselt teha lisaeelarve, ütles rahandusministeeriumi eelarveosakonna juhataja Ants Liiver.

Riigieelarves on Liiveri sõnul kate vaid kavandatud 51-krooniseks pensionitõusuks aprillis. BNS

Rahandusministeeriumi välislaenude ja -abi osakonna juhataja Agate Daltoni sõnul peaks Eesti laenukoormus tänavu laenumahu vähenemise ja sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasvu tulemusena vähenema.

«Eesti laenukoormus on praegu enam-vähem sama, mis möödunud aasta alguses -- 5,6 protsenti SKTst,» rääkis Dalton. BNS

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing