29. jaanuar 1998 kell 22:00

Lühiuudised

Soome tarbijakaitseamet on teatanud, et reisibüroo Kymppi-Matkat pankrotistumisega tekkinud kahju on kavas kompenseerida ainult Soome klientidele, mitte aga neile, kes ostsid reisi Eesti edasimüüjatelt, ütles reisibüroo Estonian Holidays tegevdirektor Andres Uul.

Kui Soome tarbijakaitseametilt tuleb Estonian Holidaysi esitatud kompensatsioonitaotlusele eitav vastus, kaalub firma võimalust alustada kohtuteed.

«Samadel tingimustel nagu Kymppi-Matkate reise müüvad Eesti reisibürood ka paljude teiste Soome firmade reise. Kui Soome tarbijakaitse jätab Eesti klientidele kompensatsiooni maksmata, seab see siinsed reisibürood tulevikus ebakindlasse olukorda,» märkis Uul. ETA

Leedu statistikaameti andmetel maksid Balti riikides pikaajaliste hoiuste pealt kõrgemaid intresse Eesti pangad.

Pikaaegste rahvusvaluutas hoiuste pealt maksti Eestis keskmiselt 13,4% intressi, Leedus 7,2% ja Lätis 6,3%.

Mullu olid pikaajaliste laenude intressid kõrgemad Lätis, ulatudes 14,1%ni aastas. Leedus oli pikaajaliste laenude keskmine intress 10,7%, Eestis 11,1%. Lühiajaliste laenude intressid olid kõrgeimad Eestis, kus pangad nõudsid keskmiselt 16,9% intressi. Lätis oli lühiajaliste laenude keskmine aastaintress 12% ja Leedus 11,7%. ELTA-ETA

Eesti konjunktuuriinstituudi toidukaupade ostueelistusi kajastavast uurimistööst selgus, et Eesti elanikud on hakanud mullusest enam eelistama kodumaist kaupa.

Uuringust selgus, et endiselt eelistavad Eesti elanikud kodumaist liha, piima, leiba, suitsuvorsti, sinki, juustu, võid, keeduvorsti, köögivilja, viina ja õlut.

Importkaupadest eelistavad inimesed küpsiseid, makarone, margariini, õli, puuvilja, linnuliha ning mahlu.

Kohaliku toidukauba edu on tõusnud tänu toiduainetetööstuse kvaliteedi paranemisele, ütleb uurimus. BNS

Rakvere lihakombinaat ostis ligi 20 mln krooni eest uued tootmisseadmed ja toob järgmisel nädalal turule nende abil valmistatud lihapallid ja pihvid.

Uus seade võimaldab valmistada täiendavalt 200--220 tonni pihve kuus lisaks praegu toodetavale 120--130 tonnile, ütles turundusdirektor Janek Oblikas. BNS

Tallinna ringkonnakohus tühistas teisipäeval määruse, millega linnakohus detsembris peatas Tallinna KaabelTV kaebusel ASi Starman kaabel-TV-võrgu rajamise.

Tallinna Kaabel-TV süüdistas Starmani linnavalitsuse ja ASi Eesti Telag 5 aasta taguse lepingu rikkumises, kuid ei suutnud kohtule näidata oma seost Eesti Telagi ja nimetatud lepinguga, ütles Starmani tegevdirektor Peeter Kern. Starman kaalub omakorda hagi esitamist Tallinna Kaabel-TV vastu, et nõuda sisse ehituse peatamisest tekkinud kahjud. BNS

Kolm eri fraktsioonidesse kuuluvat riigikogulast taotleb eile menetlusse antud eelnõuga füüsiliste isikute annetustele 5% tulumaksuvabastust.

Tulumaksuseaduse ühe paragrahvi täiendamise seaduseelnõu järgi saaks füüsilised isikud teha maksuvabalt annetusi üldkasulikele organisatsioonidele 5% ulatuses oma aastatulust.

Eraisikud on enamik annetajatest, leiavad eelnõu autorid Mihkel Pärnoja, Andres Lipstok ja Märt Kubo. Väikeannetuste maksustamisega on nende arvates piiratud kodanike võimalust toetada oma algatusel riigi aktsepteeritud ühiskondliku tegevuse vorme. BNS

Eesti Telefon sõlmis eile Rootsi kontserniga Ericsson 300 mln kr telekommunikatsiooniseadmete tarnelepingu.

Eesti Telefoni teleteenuste direktor Jaak Üprus ütles, et leping raadiosidetehnika ostmiseks sõlmiti kolme aasta peale. Tarned algavad mais.

Eesti Telefoni ajaloo suurim leping võimaldab kolme aastaga täielikult lõpetada maakohtade telefoniseerimise. BNS

Hetkel kuum