9. veebruar 1998 kell 22:00

Eesti rõivatootjad avavad Riias kauplusi

Riias elab Tallinnast poole rohkem elanikke. Sealset suurt turgu püüavad vallutada naaberriikide rõivatootjad. Suurimad ründajad on norralased, kelle korporatsioon Warner Baltija erastas Riia Kaubamaja. Väga heades müügikohtades asuvad sama korporatsiooni esinduskauplused Dressmann ja Cubus.

Kõige parema asukohaga on seni veel riigile kuuluv ja seda ka igati välja näitav Sakta kaubamaja. Sealt võib ühe leti äärest osta sokid, likööri, kohvimasina ja rinnahoidja.

«Kui Sakta erastatakse ja tänapäevaselt tööle pannakse, võiks selle kaubamaja käive vähemalt neli korda suurem olla,» arvab ASi Sangar STC müügidirektor Triin Kaasik.

Riia tänavapildis on ka palju suhteliselt väikesi rõivapoode. Esindatud on rahvusvaheliselt tunnustatud eliitkaubamärgid, nagu näiteks Hugo Boss, Eton, Lee Cooper jt, kuid nende hinnatase on eksklusiivkauplustele omaselt suhteliselt kallis.

Esimese eesti rõivafirmana avas oma kaupluse Riias Valga õmblusvabrik Walko. Vabriku erastamise käigus kauplus suleti.

Rohkem kui kaks aastat tagasi avas AS Baltika Riia keskses kaubanduskvartalis oma Baltmani kaubamärki kandvate rõivaste esinduskaupluse. Möödunud aastal lisandus sellele paar kvartalit edasi veel Plus B pood.

Eelmise aasta detsembris avas uksed ASi Sangar firmakauplus, mis asub Latvija hotellist paarisaja meetri kaugusel. Kõigi nimetatud kaupluste juures saab autot parkida.

«Kavatseme oma kaupluses tänavuseks aastakäibeks saavutada heal juhul isegi 3 miljonit krooni,» on Sangari esinduspoe direktor Valdemars Vilzans optimistlik. Eestis ükski Sangari esinduskauplus seni nii suurt käivet pole andnud.

AS Klementi Riias oma kauplust avanud pole, kuid kasutab aktiivselt sealsete edasimüüjate teeneid. Ivo Nikkolo moerõivaste esinduskauplus on praegu remondis.

Läti hulgifirmadele müüb oma sealse esinduse vahendusel kaupa ka Rakveres asuv AS Virulane. «Meie õnneks pole Läti enda kergetööstus praegu heal järjel ja Euroopast pärit rõivastest on Eesti tootjate kaup soodsama hinnaga,» märgib ASi Virulane müügijuht Priit Kivi.

Mõningad rõivakauplused on lausa spetsialiseerunud Eestis toodetu müümisele. Näiteks naistekaupu pakkuvas Balle kaupluses oli saadaval hea valik Klementi ja Virulase mantleid, Christine Collectioni, Elina ja Bastioni kostüüme.

«Kavatseme tänavu Lätis seni olemasolevale viiele lisaks veel vähemalt kolm esinduskauplust avada ja kevadel loodame pääseda ka keskkaubamajja,» märgib Baltika ekspordidirektor Boriss Loifenfeld.

Hetkel kuum