18. märts 1998 kell 22:00

Haapsalu hotellile stopptuli

Haapsalu linnaarhitekti Anu Joosti sõnul oli ehituse peatamise põhjus ehitusloa puudumine. Ehitusluba väljastatakse alles pärast detailplaneeringu kehtestamist ja projekti kooskõlastamist, aga hotellikorpust ehitav OÜ Merekaru alustas ehitustöid detailplaneeringu ja ehitusloata, ütleb Joost. Lisaks eiras Merekaru keskkonnaministeeriumi nõudeid.

Vana krohvitud seinaga villa kõrvale ei sobi puitvooderdisega hotell, toob Joost näite veast, mis tekkis omavolilise ehitustegevuse tõttu. Omavalitsuse ettekirjutuste eiramine võib oluliselt tühjendada firma rahakotti.

OÜ Merekaru juhatuse esimehe Ardo Vilbre sõnul saadi hotelli ehitamiseks Hansapangast laenu 14 miljonit krooni. Seetõttu alustati kiirelt, sest ehitusmaterjali hankimise lepingud olid Rootsiga sõlmitud ja materjal jõudis kohale. Kas selline hotell sobib arhitektuurilise väärtusega villa juurde, firma ei mõelnud.

Kuid Vilbre ei süüdista ametnikke ja on nõus, et linn ei saa tunnistada seaduserikkumist.

Ometi pidi linn tegema korduvalt märkusi, et hotelli ehitamine peatataks. Haapsalu linnavalitsuse ehitusspetsialisti Mati Jetsi sõnul ei saa ehitusplatsile politseivalvet seada või kraanat ette tõsta, et omavoliline ehitustegevus lakkaks.

Maakonna arhitekt Tõnis Padu leiab, et Merekaru tellitud projekt pole Haapsalu hoonestusviisiga kooskõlas. Pelzeri villa on arhitektuuriliselt ilus pitsiline maja, millega püütakse sobitada minimalistlikus stiilis hotelli.

«Villa kõrvale kerkiv ehitis on oma puitvoodriga nagu pagulaste maja Rootsis,» ütleb Padu, lisades, et Merekaru käitumisviis on linnale solvav. Kohaliku litsentsikomisjoni esimehena kaalub ta jätta OÜ Merekaru järgmisel aastal ehituslitsentsita.

Joost lisab, et Pelzeri villa lähiümbruse detailplaneering pole põhjustanud erilisi vastuväiteid, Merekaru alustas lihtsalt valest kohast, nüüd tuleb neil vead parandada. Detailplaneeringu avalik arutelu toimus eile Haapsalu linnavalitsuse saalis.

Hetkel kuum