18. märts 1998 kell 22:00

Jeeni kurss kihutab taas allamäge

Vastupidiselt prognoosidele langes jeeni kurss alla 130 USD/JPY taseme enne käesoleva fiskaalaasta lõppu (31. märts). Turgudele jõudis uudis, et Jaapani majanduse stimuleerimise pakett ei sisalda tulumaksu alandamist. Seepeale tõusis dollari kurss 130,60 jeenini, mis on viimase kuu kõrgeim kurss. Kartus, et Jaapani valitsus ei tee suurt midagi riigi majanduse elavdamiseks viis alla ka aktsiate hinnad Tokio börsil. Nikkei indeks kukkus üle kahe protsendi 16 619,68 punktini.

Aserahandusminister Eisuke Sakakibara (Mr Jeen) esines küll avalikkuse ees hoiatusega, et jeeni kursi suure languse puhul reageerib Jaapan viivitamatult, kuid loodetud tulemust see ei andnud. Seda, et saareriigi võimud ei pruugi suulistest ähvardustest kaugemale minna, näitas Jaapani Panga nõukogu 13. veebruari istungi protokoll. Nõukogu liikmed konstateerisid siis ühehäälselt, et riigi majandus on stagneerunud ning mõned nõukogu liikmed möönsid laenutingimuste leevendamise võimalikkust. Turud jäid siiski ettevaatlikuks ning dollari kerkimist 132--135 jeenini suutis Sakakibara esialgu ära hoida.

Saksa marga suhtes liikus dollar kursivahemikus 1,817 --1,827 DEMi. USD tugevnemine oli märgatavam pärast USA turgude avamist.

Briti nael liikus jälle uutel kõrgustel. Teisipäeval viimase 9 aasta kõrgeimale kursile tõusnud naelsterling kerkis eile korraks 3,0530 DEMi ehk 24,424 kroonini.

Belgia rahvuslik pank teatas eile 299 tonni kullareservide müügist möödunud nädalal. Eile pärastlõunal fikseeriti kulla hinnaks Londonis 290,40 dollarit unts.

Hetkel kuum