Võhma ?ampinjonitehas ainult unistus

22. aprill 1998, 00:00

Võhma abilinnapea Jaak Aabi hääles on pessimisminoot, kui ta räägib aasta tagasi lihakombinaadi hooned ostnud ASi Trade Energy Best (TEB) ?ampinjonitehase rajamise plaanidest. «Kuigi tehase ehitamist pole suudetud käivitada, ei tahaks ma siiski uskuda, et nad pole ausad ärimehed,» räägib Aab. «Ei tahaks mitte uskuda, et nad kombinaadi hangeldamise eesmärgil ostsid.»

Enamik endises hiigelkombinaadis töötanud inimestest on leidnud uue töökoha väljaspool Võhmat. Tööl käiakse Türil, Põltsamaal, Viljandis ja ka Tallinnas. «70--80 meest sõidab iga nädal Tallinnasse ehitustele tööle,» räägib Aab.

AS TEB ostis Võhma lihakombinaadi pankrotivara aasta tagasi, makstes selle eest 4,7 miljonit krooni. Firma lubas käivitada ?ampinjonide tootmise juba käesoleva aasta sügiseks.

Seenetehase rahastamisprobleemide tõttu on Võhma tehasehooned täna sama elutud kui aasta tagasi.

TEBi juhatuse esimees Igor Ainson räägib, et ?ampinjonitehase ehitamise kavad on seiskunud, sest Eesti regionaalarengu sihtasutus ei nõustunud andma firma 15 miljoni kroonisele laenutaotlusele garantiid. Kaks nädalat tagasi saadud vastuses põhjendab regionaalarengu sihtasutus keeldumist vastava korra puudumisega ja sellega, et firma äriplaan pole läbipaistev.

Regionaalarengu sihtasutuse spetsialisti Reet Randla sõnul oli TEBi äriplaan ja firma dokumentide pakett nii puudulik, et isegi kui sihtasutusel oleks võimalik laenu garanteerida, poleks seda tehtud. «Raha, millele nad garantiid tahtsid, on meie terve aasta ressurss,» lausub Randla. «Niisama lihtsalt ei saa me seda ära anda.»

«Me jätkame rahastajate otsinguid,» ütleb Igor Ainson napisõnaliselt. Küsimusele, kas Võhma lihakombinaadi pankrotivara ostes lootis TEB teenida osa raha seenetehase rajamiseks ka börsilt, vastab Ainson eitavalt.

Tartu lähistel ?ampinjonikasvatusega tegeleva ASi Ösel Foods tegevdirektor Robert Jaani ütleb, et ta on pidanud Võhma hiiglasliku seenetehase projekti algusest peale utoopiliseks.

«Kõige hullem on see, et TEB ei tee praegu ise kombinaadiga midagi, samas kui mõni teine ärimees puhuks siinsele ärile ehk elu sisse,» ütleb Võhma aselinnapea. TEB lubas Võhmasse investeerida ligi 90 mln krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing