26. aprill 1998 kell 22:00

Ebakindel pangasektor viis turu langusele

Kuigi suurem osa börsisüsteemi aktsiatest lõpetas möödunud nädala miinuspoolel, oli turu üldine meelestatus nädal lõpus palju optimistlikum kui nädala alguses. Pangasektori nõrkusest tingitud järsk langus nädala esimestel päevadel asendus neljapäeval-reedel mõõduka tõusuga.

Kõikuv hinnatase muutis investorid märgatavalt aktiivsemaks ja börsisüsteemi nädalakäive kerkis 451,7 mln kroonini. Turukapitalisatsioonist moodustas nädalakäive 2,9%, mis on märgatavalt rohkem, võrreldes paari eelmise nädalaga ja rohkem ka selle aasta keskmisest 2,73 protsendist.

Kui Hansapanga kvartalitulemuste avaldamisele turul midagi positiivset ei järgnenud, asus üks osa tulemuste ootuses spekulatiivseid positsioone võtnud investoritest neid likvideerima ja tekkinud müügisurve viis hinna järsult alla. Kuna ühtegi positiivset ootust lähiajaks ei olnud, tekitas loid reaktsioon Hansapanga korralikele kvartalitulemustele närvilisust ka teiste pankade aktsionäride hulgas.

Üldine närvilisus kulmineerus kolmapäeva keskpäeval, mil Hansapanga aktsia kukkus 100 kroonile, Hoiupanga aktsia 123 kroonile, Ühispanga aktsia 65,5 kroonile jne. Sellel hinnatasemel tekkis aga korralik ostuhuvi ja hinnalangus peatus.

Nädala kokkuvõttes oli börsisüsteemi suurim langeja Hansapanga aktsia, kukkudes 11,12%, 106,75 kroonile.

Positiivse poole pealt paistsid möödunud nädalal silma liitumisleppe sõlminud Ühispank ja Tallinna Pank ning Venemaa keskpangalt Pioneer-panga aktsiate ostu loa saanud Forekspank. Kahjuks on positiivsetel uudistel praegu vähe kaalu ja investorite usalduse võitmiseks on pankadel esmalt vaja näidata stabiilset ja korralikku kasumit.

Järjekordne vaatustoimus möödunud nädalal EMV ja Merko Ehituse liitumise protsessis. Meeleheitlikult praegustel tingimustel ühinemise vastu võitlev Hansa Investments ostis vahendaja kaudu Handelsbankeni 10protsendise osaluse EMVs. Kokku on Hansa Investmentsi esindatava Baltic Republic Fundi valduses nüüd ligi veerand EMV aktsiatest. Selle tehinguga vähenes ühinemise pooldajate ja suurenes vastaste osa. Kui seni arvati, et ehitusfirmade ühinemine on suhteliselt kindel, siis praegu ei julge keegi enam midagi ennustada. Liitumispakkumine kehtib 8. maini. Seega peaks umbes kahe nädala pärast saabuma mingigi selgus. Eelmisel nädalal langesid nii Merko Ehituse kui EMV aktsia -- vastavalt 4,08% ja 0,87%, kuid langus oli väiksem kui ÄP indeksil (-6,01%).

Eelmisel nädalal selgusid paljude börsifirmade I kvartali tulemused. Enamiku puhul midagi üllatavat ei olnud. Suuremat tähelepanu leidis Hoiupanga konsolideeritud 43,9 mln kroonine kasum, mida hinnati nõrgaks. Norma puhul vastas I kvartali tulemus enam-vähem ootustele, kuid oodatust väiksem on kindlasti ettevõtte selle aasta 85,5 mln kroonine kasumiprognoos. Eelmise aastaga võrreldes märgatavalt viletsamalt läks ka Tallinna Kaubamajal. Oodatust väiksem kasum tulenes Helsingi filiaali ebaedust.

Uueks nädalaks on turuosaliste ootused küllalt positiivsed. Oluline signaal siinsesse regiooni investeerijatele oli Venemaa uue peaministri kinnitamine riigiduumas reedel. See otsus likvideeris ebamäärase olukorra maailma ühe võimsama riigi juhtimisel ning lisab kindlust, et Venemaa jätkab senist poliitikat ja reforme. Ka naaberriigid võivad ennast tunda nüüd veidi kindlamalt. Kuidas välisinvestorid reageerivad, peaks selguma juba sel nädalal.

Hetkel kuum