29. aprill 1998 kell 22:00

Hoiupank tasus oma juhtide võla

Untsu läinud Daiwa laen tõi suurpangad jälle ühinemislaua taha

Eile lõppes Hoiupanga Töötajate ASi poolt Daiwa pangast võetud ligi 230 miljoni kroonise laenu tähtaeg. Kuna Hoiupanga Töötajate AS polnud suuteline laenu õigeaegselt tagasi maksma, tasus laenu Hoiupank, ostes Daiwa pangale panditud 1,5 miljonit aktsiat hinnaga 150 krooni aktsia.

«Laenu tähtaeg on läbi, laen maksti täna tagasi,» ütles Hoiupanga uus juhatuse esimees Üllar Jaaksoo eile. Ta lisas, et ostetud aktsiaid kasutatakse võimalikuks GDRide emissiooniks.

Hoiupanga nõukogu esimehe Joakim Heleniuse sõnul ostis Hoiupank aktsiad Daiwalt ära põhjusel, et kui viimane need müüki paiskaks, langeks aktsia hind tunduvalt.

Arvestades Hoiupanga aktsia praegust hinda pärast fondiemissiooni, ostis pank oma aktsiad ligi 40 miljoni krooni võrra turuhinnast kallimalt. Seega kui lähiajal Hoiupanga turuhind ei muutu, võib pank kaotada Daiwale turuhinnast üle makstud miljonid kroonid.

Kuuele Hoiupanga praegusele ja endisele juhile kuuluv Hoiupanga Töötajate AS kaotas laenutehinguga 115 miljonit krooni.

Hoiupanga järelevalvenõukogu kinnitas eile ametisse uue juhatuse, eelmine juhatuse esimees Aare Kilp ja liige Priit Haller ei soovinud väidetavalt jätkata uues juhatuses. Haller ütles, et tema on kirjutanud alla lepingule, mille kohaselt ta ei tohi kommenteerida tehtud käiku. Haller ei nõustunud ütlema, mis leping see oli. Kilp ütles, et nad kirjutasid alla konfidentsiaalsuslepingule, mis keelab enda arvamuse avaldamise.

Helenius lausus eilsel pressikonverentsil, et Kilpi ja Hallerit ei vallandatud. «See oli nende enda soov. Miks nad seda tegid, seda teavad vaid nemad, mina võin seda vaid arvata,» rääkis Helenius.

Eile teatas Hoiupank, et on teinud Hansapangale uuesti ühinemisettepaneku, mille Hansapanga juhatus ka heaks kiitis. Kahe suurpanga ühinemisvõimalusi uurinud Heldur Meeritsa juhitud komisjoni ettepaneku kohaselt säilib talvel välja pakutud ühinemiskurss: 37% uue panga aktsiatest saavad Hoiupanga omanikud ning 63% Hansapanga omanikud. Üllar Jaaksoo sõnul pandi kurss paika pikaajalise aktsiahindade jälgimise järel.

Praeguseks pole pangad sõlminud siduvat lepingut. Hansapanga juhatuse esimehe Jüri Mõisa sõnul on esimeseks lepinguks ühinemisleping. Pankade aktsionäride üldkoosolekud kutsutakse kokku enne 1. juulit.

Forekspanga juhatuse esimees Ivar Lukk kommenteeris pankade ühinemist kui positiivset ja õiget sammu. «See lisab Eestile finantsvõimsust,» sõnas ta. Forekspank praegu ühegi pangaga liituda ei kavatse.

Ühispanga kapitaliturgude direktori Margus Kangro sõnul on ühinemine positiivne. «On väga hea, et tekib tugev liider,» lausus ta. Kangro lisas, et tänu ühinemisele pangandusturg korrastub.

Hetkel kuum