Kohus otsib miljoneid

05. juuni 1998, 00:00

Detsembris 1994 sõlmitud laenulepingus sätestati, et Krediidipank annab OÜ Central-Est eelkäijale ASile Central 30protsenilise intressiga laenu 7,7 miljonit krooni, mille too tagastab lõplikult novembriks 1997.

Krediidipanga peajurist Ivi Kiris kinnitab, et raha kanti üle Centralile.

Edaspidise suhtes muutub Kiris napisõnalisemaks, öeldes, et pank käib oma trumbid välja kohtus. Siiski ta lisab, et laen kanti teistele arvetele Centrali muude kohustuste katteks.

Küsimusele, kas maksekorraldustele oli alla kirjutanud Centrali juht ja ainuomanik Arvu Villems, vastab Kiris: kõik paberid esitatakse kohtus.

Nii OÜ Central-Est pearaamatupidaja Piia Ilves kui ka audiitor Igor Jakobson on kohtule kirjalikult kinnitanud, et Krediidipanga vaidlusalust laenusummat pole Centrali arvele laekunud.

Laenulepingu kohaselt panditi Krediidipanga kasuks kolm ASile Central kuuluvat külmutuslaeva -- Kristy, Arvu ja Pärnu.

Kaks viimast on antud operaatorfirma valdusse, kes on laevade renditasu maksnud Centrali asemel Krediidipangale.

Juhul kui operaatorfirma ja Central-Est suudavad alla kirjutada lepingu laevade omandiõiguse ülemineku kohta, siis Krediidipangal Centrali vastu enam nõudeid ei ole.

Kiris blufib, nendib Arvu Villems. Kui kohus tunnistab, et 1994. aasta laen oli rahatu ja kehtetu, siis järelikult on ka pant õigustühine, loodab Villems.

Villems tunnistab, et Centralil on osaliselt üleval küll üks veelgi vanem, 130protsendilise intressiga laen.

Pärnu kesklinnas Port Arturi vastas kuulub Central-Estile kinnistu, kuhu Villems kavatseb püsti panna 10korruselise ärihoone. Mahajäetud vundamendiauk ootab praegu linnavolikogu otsust. Investeeringute taha asi ei jää, väidab Villems, kelle arvutuste kohaselt on hoone ehitamiseks vaja 50--60 miljonit krooni.

Kahest pankrotimenetlusest välja rabelenud Central-Esti võlad ja varad on ajutise pankrotihalduri Suido Västra sõnul enam-vähem tasakaalus, ulatudes 15 miljoni kroonini.

Krediidipanga 7,7 miljoni kroonine laenusumma selles ei kajastu. Küll on aga enam kui 7 miljoni krooni jagu nõudeid Ühispangal. Ühe poole miljoni kroonise võlanõude ostis eelmisel novembril üles OÜ Nauroko, kes algataski Central-Esti pankrotimenetluse.

Villems väidab, et Nauroko on Ühispanga varifirma. Veelgi enam, ta on seda meelt, et hoopis Ühispank on Central-Estile võlgu.

Suido Västra arvab, et kesisest olukorrast väljarabelemiseks peab Central-Estil olema 4--5 miljonit krooni vaba raha. Ta meenutab, et Central-Esti suhtes on jõustunud mitu kohtuotsust, kogunõuetega poole miljoni kroonini ja mis on täitmata.

OÜ Nauroko esitas Pärnu linnakohtu otsusele, mis pankrotiavaldust ei rahuldanud, apellatsioonkaebuse, mis tuleb ringkonnakohtus arutusele ilmselt augustis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing