4. juuni 1998 kell 22:00

Vene finantskriisil Lätile ja Leedule piiratud mõju

«Venemaa tegur» mõjutas Riia börsi juba enne seda, kui Vene turgudel vallandus finantskriis. Venemaa ähvardus rakendada Läti suhtes majandussanktsioone on börsil alla viinud Vene turust sõltuvate firmade aktsiad.

Nii mõnigi Läti firma on toimunust õppust võtnud ning asunud otsima uusi turge ja parandama toodangu kvaliteeti. Seega on Riia börsil häid väljavaateid investoritele, kes on huvitatud pikaajalisest rahapaigutusest.

Tõenäoliselt võib Lätisse tulla ka Venemaa turult lühiajaliselt lahkuvat spekulatiivset raha. Ka Briti majandusajakiri The Economist on Riiat nimetanud taolisele rahale arvestatavaks sadamaks. Kaasa aitavad nii lähedus Moskvale kui venekeelne teenindus. Kui seda raha aga liiga palju tuleb, võib see viia lati tugevnemiseni, mis pole soodne eksportivatele firmadele.

Läti Panga president Ilmars Rimsevics ütles sel nädalal, et tõenäoliselt ei alanda maailma juhtivad reitinguagentuurid Vene finantskriisi mõjul Läti krediidihinnet. Agentuuride Standard & Poor's ja Moody's Lätile antud reitingud on püsinud viimase kahe aasta jooksul muutumatutena. Rimsevicsi sõnul on mõlemad agentuurid leidnud, et reitingute muutmiseks pole põhjust.

Keskpanga presidendi sõnul võib aga Venemaa kriis avaldada piiratud mõju Läti kommertspankadele, mis on ulatuslikult investeerinud Venemaa valitsuse võlakirjadesse.

Leedus on Vene finantskriis kahandanud mitme firma tulusid, kuid ekspertide sõnul peaks selle mõju majandusele tervikuna jääma minimaalseks.

«Probleemid Vene turul on juba avaldanud negatiivset mõju mitmele Ida-Euroopa valuutale, kuid ma ei usu, et sama saatus ootaks litti, sest see on seotud dollariga,» ütles Leedu majandusuuringute keskuse direktor Rasa Morkunaite.

Leedu keskpangapoliitika osakonna juhataja Gitanas Nauseda ütles, et välisinvestorid peavad Leedut Ida-Euroopasse kuuluvaks ega võrdsusta seda Venemaaga. Ka käib kaubavahetus Venemaaga dollarites, ütles ta.

Venemaa finantskriisi tagajärjel on praeguseks enim kannatanud Leedu veofirmad, mis on kaotanud kriisi tõttu 20 miljonit litti. Ka mööblitootjad ja kergetööstusettevõtted kardavad kahju. DI-ETA-BNS-ÄP

Hetkel kuum