6. august 1998 kell 22:00

Neli lihtsat võimalust näha Londonis maailmakuulsaid muusikale

Londoni reisi juurde kuulub traditsiooni-liselt ka mõne maailmakuulsa muusikali vaatamine ühes West Endi paljudest teatritest. Andrew Lloyd Webberi muusikalid «Cats», «Starlight Express», «Phantom Of The Opera» jpt on mängukavas juba aastaid ja publiku menu raugematu.

Müüt sellest, et turismi kõrghooajal on peaaegu võimatu show'le pääseda, ei vasta siiski tõele.

Iga teater etendab ühte muusikali, ja seda lakkamatult pea iga päev aasta läbi. Algteavet tasub hankida linnas tasuta jagatavast The Official London Theatre Guide'ist või Internetist aadressil http.// www.theaterland.co.uk/database/musicals.htm. Virtuaalsest infokandjast leiate iga etenduse kohta täpset teavet pisidetailideni.

Õhtused etendused algavad kell 19--20 ega kesta tavaliselt üle 2,5 tunni. Laupäeviti ja olenevalt teatrist ka kolmapäeviti toimuvad matinee'd, mis algavad kell 14--15.30. Piletit ostes tasub segaduste vältimiseks selgelt öelda, kas soovite õhtust või päevast etendust.

Kõige kindlam on muretseda teatripilet reisibüroo vahendusel, kellele tasub piletisoovist teatada ca 3--4 nädalat ette. Reisibüroo saadab võimaluste- ja hinnapäringu koostööpartnerile Londonisse, kellelt tuleb vastus tavaliselt 1--24 tunniga. Piletid saab kätte koostööpartneri kontorist, kuid otstarbekam on väikse lisatasu eest need paluda tuua hotelli. Pileti tavahinnale lisandub vahendustasu, mis muudab pileti suhteliselt kalliks.

Kui teate täpselt, millist etendust vaadata soovite, ning olete uurinud, millise teatri mängukavva see kuulub, võib otse ühendust võtta ka teatriga. See on üks odavamaid, ehkki andmete hankimisest lähtuvalt vaeva- nõudev moodus. Hinnale ei lisandu vahendustasusid. Samuti saate kassiiriga vahetult kokku leppida kohtade suhtes.

Kassaga otsesuhtlemise kaks võimalust:

- Helistate kassasse, broneerite pileti ja maksate krediitkaardiga. Piletid saate välja osta kassast, kuid paarinaelase lisatasu eest võite need ka Eestisse saata lasta või siis hotelli, kus te Londonis peatute.

- Etenduse päeval ootate elavas järjekorras teatri juures tagasi müüdavaid pileteid. Järjekorrad on aga pikad, esimesed õhtuse etenduse huvilised seisavad sabas juba kella 13 paiku ja pileteid ei pruugi jätkuda.

Agentuuride teenus on kvaliteetne, kuid kallis. Hinnaklass on reisibüroo kaudu tellimisega sarnane (alates ca 30 naelast keskpärased kohad, ca 40 naelast head kohad). Pileti normaalhinnale lisandub kuni 30% teenustasu igalt piletilt. Hinnakirja ja võimalustega saate tutvuda Internetis näiteks Lashmars Theatre Ticketsi koduleheküljel http://www.users. dircon.co.uk/~lashmars/price.htm/.

Vaieldamatult kõige odavam ja turistide seas populaarseim võimalus mõnusa teatrielamuse tagamiseks on külastada Leicester Square'i alguses asuvaid piletimüügikioske (Half Price Ticket Booth), mille hinnakirjadega sildid on kaugele näha.

Istekohtade valik, seega ka hinnaskaala on väga lai: odavaimad piletid maksavad ca 10 naela (ca 240 krooni). Iga pileti hinnale lisandub 2 naela teenustasu. Normaalse istekoha saamiseks piisab, kui nõustute ühele piletile kulutama 15--20 naela (360--480 krooni). Kioskites saab maksta ainult sularahas.

Kassasse tasub minna juba kella 10ks hommikul, mil järjekorras on vähe rahvast ja kohavalik suurem. Kui hommikul saate soovitud pileti veerandtunniga, siis lõuna paiku võib selleks kuluda tund või enam.

Mitmed teatrid lubavad huvilisi ka lava taha, korraldades sisukaid 3--5 naela maksvaid ekskursioone mitu korda päevas. Näiteks New London Theatre, kus juba 1981. aastast etendub muusikal «Cats», annab võimaluse rääkida lavameistritega, kes selgitavad müstiliste lavaefektide lihtsat teostust jm.

Hetkel kuum