9. august 1998 kell 22:00

Repo Vabrikutele kehtestas EL ekspordi alamhinna

Alla miinimumhinna müük toob kuueprotsendilise tollimaksu

«See oli parim võimalik lahendus, ei sanktsioone ega piiranguid,» kommenteeris Repo Vabrikute juhatuse esimees Rein Kuusmik aasta lõpuni kehtivat Euroopa komisjoni otsust. Viidates ärisaladusele ei soovinud Kuusmik miinimumhinna suurust avaldada. «Võin kinnitada, et meil on vaid üks suur Itaalia ostja, kellele müüme odavamalt ja nendegagi peame praegu läbirääkimisi hinna tõstmiseks,» teatas Kuusmik.

Euroopa Liidu teatajas eelmisel nädalal avaldatud otsuse järgi rakendub Repo Vabrikutele ekspordil kuueprotsendiline tollimaks, kui ettevõte kokkuleppega võetud alamhinnast odavamalt peaks müüma. Sarnane lahendus oli ka Brasiilia, Bulgaaria, Läti, Leedu ja Poola puitkiudplaaditootjatele. Vaid Venemaa plaaditootjaile rakendus kohe 31,1protsendiline tollimaks.

Venemaale kehtestatud tollimaks paneb Kuusmiku sõnul piiri mustale ärile, kus vahendajad müüsid Venemaal toodetud puitplaate Euroopasse Eesti kaudu. «Oleme ausad, Eesti ei sattunud uurimise alla alusetult,» tõdes Kuusmik.

Euroopa Liidu komisjon alustas puitkiudplaadi dumpingujuhtumite uurimist 1996. aasta sügisel Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, Soome ja Suurbritannia ettevõtete kaebuste alusel. Ametlikult teatati dumpingukahtlustest eelmisel sügisel, sel kevadel kontrollis Euroopa Liidu revisjon Repo Vabrikute hinnakujundust. Euroopa komisjon teeb lõppotsuse selle aasta lõpul, dumpingu tõestamise korral võib süüdlasi tabada tollimaks viieks aastaks või piirangud Euroopa Liitu eksportimisel.

Milliseks kujuneb lõppotsus, on praegu vara prognoosida, sõnas välisministeeriumi asekantsler Alar Streimann. «Vaheotsuse teeb komisjon ekspertide hinnangu põhjal, aga lõppotsus on poliitiline liikmesmaade ministritelt,» selgitas ta. Välisministeeriumi ettepanekul arutab dumpingujuhtumi uurimist sügisel Eesti Euroopa Liiduga sõlmitud assotsieerumislepingu täitmist jälgiv järelevalvenõukogu ehk assotsiatsiooninõukogu.

Rein Kuusmiku sõnul taotleb Repo Vabrikud määratud alamhinna kaotamist hoolimata sellest, et praegune piir ettevõttele kahju ei tekita. «Turuseis võib muutuda ja meil on soov miinimumhind maha saada,» ütles ta.

Repo Vabrikute esimese poolaasta käive oli 167,9 mln krooni ja kasum 10,5 mln krooni. Selleks aastaks on ettevõte prognoosinud käivet 350 mln ja kasumit 30 mln krooni. Rein Kuusmiku kinnitusel on ettevõte graafikus, sest esimesel poolaastal seisis puitlaastplaaditootmine kuu aega.

Hetkel kuum